dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

İnsanın dünya yarışında varolma çabası onu yokluğa götürüyor

YAZICI DOSTU
 

İnsan kalbinin derinliklerinde henüz varolmadığını kuvvetle hissetmektedir. Ne var ki varolmayı yanlış yerde, yanlış yollarda aramaktadır. Yaşamımızdaki tüm karmaşa ve acılar insanın,  onu var edecek gerçek değerleri bir yana bırakıp dünya yarışında var olma çabasından kaynaklanmaktadır. Şüphesiz dünya yaşamındaki tüm gerçek güzellikler de yine insanın var olma çabasının sonucudur.  Yanlış tutumlar bizi yokluğa, doğru tutumlar var olmaya götürüyor. Yanlışlık ve güzellik edindiğimiz rehbere göre tecelli ediyor. Bütün mesele bize yön veren iki rehberden doğru olana uyabilmekte.

Genel olarak dünya realitesinde rehber nefistir. Bununla birlikte bu realitenin her noktasının arkasında daha üst realitenin ışık rehberleri vardır ve açıkça görülmektedir. Kimse ışığı görmedim, gönlüm, kalbim, vicdanım bana rehberlik etmedi diyemeyecektir.

Dünya yarışı, daha çok kazanmak, daha konforlu yaşamak, daha güzel, daha meşhur, daha zengin olmak, daha muteber etiketlere sahip olmak, hiç sorun yaşamamak, hiç hasta olmamak, hep gülüp eğlenmek, en çok beğenilen, en çok sevilen olmak özetle geçici olan ne varsa onun üzerine kuruludur.

Aileden başlayarak tüm eğitim bu anlayışı desteklemekte, iş yaşamı, toplum, medya ve devletler bu anlayışı ayrıca dayatmaktadır. 

Ancak bu yarış düzeni, çok küçük bir azınlığa istediklerini veriyormuş gibi görünürken (aslında onlar da mutsuz),  hem dünyamızı yaşanılır bir yer olmaktan çıkarıyor hem de bu yarışın sonucu milyarlarca insan köle gibi çalışıyor, milyonlarca insan açlık ve susuzluk çekiyor, daha çok güç ve kazanç için çıkarılan ve hiç bitmeyen savaşlarda ölüyor. Ve bizler toplumun medya yolu ile dayattığı “yanlış yerde, yanlış var olma biçimi”nin sonucu olan bu acıları da görüyoruz, nedenini anlıyoruz. Öyleyse yanlışımızdan haberdarız.

Bu haberdarlık altında hala “dünya yarışı”na devam etmek, insanı yokluğa götürecek bir süreçtir. Kaldı ki ruhsal gerçeğin ve var olmanın bilgisine sahip olanlar, iyilik/doğruluk/hizmet/bilgiyle sevgiye açılarak var olunacağını kabul etmiş, inanmış olanlar, inançlarına uygun bir yaşam sürmüyorsa daha da çok üzüleceklerdir.

Bilgiye rağmen dünya yarışına kapılanlar yaşamdaki gerçek yönlerini kaybederler. Dünya yarışına kapılmak bütün insanların hamurundaki maya gibidir. Şimdi bizler hamurumuzda bir faz değişikliği yapmak zorundayız. Çünkü o maya bizim varlığımızı yok edecektir.

İnsan olarak bizler o yarışı bırakmaya korkuyoruz. Toplumdan dışlanacağımızı, itibarımızı kaybedeceğimizi düşünüyoruz. Ama öyle değil. Kalıcı ve gerçek olanı geçici ve aldatıcı olana tercih ettiğimizde ortaya çıkan değişimin, sevginin enerjisinin yaratacağı yüksek yaşamın güzelliğini anlayamadığımız için yanlışa devam ediyoruz.

İnandığımız fakat küçük zannettiğimiz için üzerinde durmadığımız doğrular, iyilikler, gerçek bilgiler vardır. Bu küçük inançlarımıza uygun davrandığımızda üzerimize inanç yağmur gibi yağacak daha büyük bilgilerin eylemi için güç doğacaktır. Aksi halde bilgiden haber olup, eylemsiz, bulunduğumuz yerde öylece beklemek inancımızdaki kuraklığı arttıracaktır. İnancı kuruyanların yeni bir şey beklemeye hakları olamaz. Ne yazık ki insan gerçek bilgileri biraz aldığında, eylemsizliğin o inancı kuruttuğunun farkına dahi varmaz da ahkâm keser durur, yaşadığı acılara anlam veremez, kaybolmuştur, kaybolduğunu bilmez.

Zamanı, dünya yarışına değil içsel varlığımıza, vicdanımıza, doğru olana, sevgiye dönük olarak kullanmak varolmaya giden yolun ilk adımlarıdır.

Güney Haştemoğlu  28.1.2018  *dostsite.org*

  
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...