dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Anlayamadığımız Büyük Hedef

YAZICI DOSTU

 

İnsan olmanın bütün hedefi, Büyük Hedefi, Mukaddes Gayesi içimizde saklı olan Esas Varlığımıza dönüştür. Varlığımızın insan olarak adlandırılan safhasını yaşamaktayız. Ancak insan olma safhası, üzerinde pek çok emanet taşıyan, pek çok yardımla desteklenen ama henüz var olma safhasına geçmediğimiz bir durumdur.

Dünyada o Büyük Hedef için bulunan bizlerin, zevk ve sefa içinde bulunmak, oturup rahatına bakmak veya dünya değerlerinin peşinde koşup didinmek yanlışlığına düşmememiz gerekiyor. Bu yanlışlık içinde olan rahat oturmanın zevki içinde olan asla gerçek düşünmenin zevkine varamayacağı gibi, bir anlamda ihanet ettiği kendi Esas Varlığına da dönüş yapamayacaktır. Esas Varlığına dönecek olanlar sadece lâyık olanlardır. Lâyık olmamız için gereken her türlü güç ve olanak sağlanmıştır.

Olanakların ve gücün kullanımı ise teslimiyetle mümkündür. Biz Esas Varlığımıza dönüşürken safha safha bir teslimiyet geliştirmekteyiz. Dünya zamanına ait teslimiyetin bilgileri verilmiştir. Teslimiyet hizmetle başlıyor, sevgiyle ve inançla devam ediyor. Esas Varlığımıza dönüşürken gerçekte kendimize hizmet ediyoruz fakat bunu başkalarına ettiğimiz hizmet üzerinden başarıyoruz. Çünkü “başkaları” diye bir şey olmadığını öğrenmenin de yolu bu. Hizmet bütün insani değerleri yaşamamızı sağlıyor. İnsani değerlerin yaşanması sevginin yaşanmasıdır, Esas’a hizmettir. Bu bağlantıyı zihnimizde kurmalıyız.

Esasa hizmet o kadar geniş ki zamanı doğru kullanma, zihni yükseltmeye engel olanlardan uzak durma, bilgiye tam riayet. Bunları başarmak için asıl büyük amacı hiç unutmamak, bir düzenin devamlı hayrımıza çalıştığının farkında olmak. Zamanı doğru kullanmak teslimiyet çünkü zamanın gereğini yerine getirmek içimizde olan o esasın bizde tezahürünü sağlamaya yardım ediyor ki bu ibadetle eş anlamlı.

Zamanı nasıl kullanacağım? Beni esasıma dönüştürecek şekilde kullanacağım. Çok açık! Teslimiyet O’nun önündeki yerini bilmektir. Yerini bilenin hizmeti hayırdır. O’nun Yolu hizmet edenlere açık. Düzen yardımı O’nun Yolunda yürüme gayretinde olanlaradır. Esas varlığına dönüş kul olduğunu bilenlere!

Ve diğer çok önemli olan bir durum, yarına güvenmemek, yapılacak olanı sonraya bırakmamak. Çünkü yarının ne olacağını bilmediğimiz gibi bizlere verilen Büyük İznin son saniyesinin ne zaman olduğunu da bilmiyoruz. Öyleyse her an o hedef için yaşanmalıdır.


Güney Haştemoğlu   7.12.2015   *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...