dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

İnsanlar Ruhsal Bilgileri Neden Öğrenmek İster?

YAZICI DOSTU

 

 

 

Kadim bazı bilgilerde herbirimizin açma potansiyeli olan tohumlar olduğumuz, ancak açamaz isek toprak içerisinde kaybolup gideceğimize dair sembolik anlatımlar vardır. Yücelik hiçbir kulundan bu potansiyeli esirgememiştir. Her bir insandan beklenen kendindeki o potansiyeli ortaya çıkarmasıdır. Çünkü evrende insan dışındaki her varlık bu potansiyeli ortaya koyabilmektedir. Kaplan kaplanlığını yapmakta, gül güllüğünü, okyanus okyanusluğunu, çöl çöllüğünü mükemmel bir şekilde yerine getirmektedir. Bir tek insan, insanlığını yapmaktan çok uzaktadır. Kaplan bir hayvanı öldürdü diye ona kızabilir miyiz? Okyanus büyük dalgalar çıkardı diye ona görevini yapmıyor diyebilir miyiz? Onlar İlahi Düzene teslim olmuşlar ve varoluşlarının gereğini yerine getirmektedirler. Ancak yeryüzündeki en şuurlu varlık olması beklenen insanın, tüm insanlık tarihi boyunca geldiği nokta, potansiyelinin çok çok altındadır.


İşte bu potansiyeli ortaya çıkarmak için Yücelik, gerek görevlendirdiği büyük varlıklar ile insanı bilgiden uzak bırakmamış ve ayrıca her insana da gönül denilen yerden direkt olarak ulaşarak onu eğitme çabası içerisinde olmuştur. İnsandan beklenen ruhsal bir varlık olduğunu kabul etmesi, bu dünyadan öncesi ve sonrası olduğunu bilmesi, bu hayat içerisindeyken de aslında ruhsal hayatına devam ettiği gerçeğini idrak etmesidir. Dolayısı ile bugün bizim ruhsallık konusundaki bilgilerimiz çok sığ ve yüzeyseldir, bizden beklenen sürekli olarak derinleşmemizdir. Yani anahtar kelime süreklilik, gün be gün, an be an ruhsallığımıza dair yeni şeyler öğrenilerek hayatımıza devam etmemiz lazımdır. Hz Muhammed’in “İki günü bir olan ziyandadır” sözü de bu durumu çok güzel izah etmektedir.


Yürümemiz beklenen yol sonsuz uzunluktadır. Bu yolda yanlış istikametlere sapıp ana yoldan uzaklaşabiliriz, ters istikamete gidip gerileyebiliriz, olduğumuz yerde sayabiliriz, çok çok küçük adımlar ile ilerleyebiliriz veyahut da Yüceliğin bizden istediği şekilde koşar adımlar ile hedefe gidebiliriz. Bizim için tek şık koşar adımlar ile hedefe gitmemizdir, çünkü yine pek çok kadim bilgide bildirildiği üzere zaman daralmıştır. Asıl yoldan çıkıp şu tecrübeyi de deneyimleyim, şu hatayı kusuru da işleyim, nasıl olsa ben kusurlu bir varlığım, bir sürü hata yapabilirim gibi düşüncelerden uzak durmamız gerekmektedir, çünkü artık böyle bir lüksümüz bulunmamaktadır.


İnsanoğlu ruhsallık yolunda yeni bilgiler öğrendikçe daha mutlu ve huzurlu olan bir varlıktır, çünkü ancak bu şekilde varoluşunun gereğini yerine getirebilir. Bunu her birimiz kendi hayatlarımızda tecrübe etmişizdir. Ne kadar fazla öğrenir ve öğrendiklerimizi de hayatımızda tatbik edebilirsek o oranda mutluluğumuz artacak ve hayatımız daha anlamlı hale gelecektir. Bizler her birimiz tohumumuzu kırıp çiçek açması gereken varlıklarız, bunu yerine getirmekle yükümlüyüz.

 

Turgut Özbek    28.1.2014    *dostsite.org*

 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...