dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Dünya Nasıl Bir Yer?

YAZICI DOSTU

 

İnsan birbirine emanet edilmiştir. Bilir veya bilmez. İnsan bu emaneti nasıl kullanmakta? Birbirlerine neler yapmakta? Aslında birbirlerine değil kendilerine neler yapmakta? Birçok iyi şey yapıyor ama birçok kötü şey de yapıyor. Ve bunları hem bilerek hem de bilmeyerek yapıyor? Bugün yaptığı ile yarınını inşa ediyor.

Hayat umduğumuz gibi değil, bulduğumuz gibidir. Ve macera bulduğumuz bu durumdan sonra başlıyor. Her gün yeniden başlıyor. Yükselen enerji ile olaylar o kadar çok ve o kadar çabuk değişiyor ki gördüğümüz, farkında olduğumuz her gerçek tüm manzarayı değiştiriyor. Bazı değerler çekiciliğini yitiriyor. Yepyeni, alışılmadık, bilinmedik yollar açılıyor. Gerçi çok kişi hemen geri çekiliyor. Korkarak adeta siniyor eski alışkanlık yerine.

Koca Yunus, “Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur” diyor. Geri çekilenler, görmek istemeyenler, dünya hoşluğunu seçenler oluyor. Bu seçim aslında hoşluğu değil, acıyı seçimdir. Bu çok sonra görülür, iş işten geçtiği zaman. Az kişi ise heyecanla ilerliyor. Bu durum doğanın biz insanlara öngördüğü en temel yasadır. Etki-tepkiye dayalı. Herkes benzerinden etki alır – tepki verir.

Bilenle bilmeyenin bir olmaması,frekansların farklı olması demektir. Bu bağlamda alt düşüncedeki bir kişi, üst düşüncedeki bir kişi ile etki-tepki mekanizması kuramaz. Mesela, eğer birine kızıyor, davranışlarına sözlerine gıcık oluyorsanız, benzer titreşimdesiniz. Hiç tepki vermiyorsanız, umursamıyorsanız, sahiden üzülmüyorsanız siz o birinden daha yüksek titreşimdesiniz. Yani, onun attığı taş size ulaşmıyordur.

Dünyada huzur duymak mümkün müdür? Doğru bulduğumuz şeyleri yaparız. Ama şüphe peşimizi hiç bırakmaz. Kendimizle devamlı mücadele ederiz. Bir çizgi çizeriz, buraya kadar diye düşünürüz. Ve o çizginin ötesi hep vardır. Ne kadar haklı olsak, haklı olmadığımız yan hep vardır. Haklı olduğunu kişiye düşündürenin ego olduğunu bilmek ve bu düşünceden hiç usanmamak bizim için iyi bir yoldur.

Bu dünyanın yolu her zaman engelli ve aşılması güç sarp bölgelerdedir, ilerlemek zordur. Düşünebilenler için ise vazgeçmek mümkün değildir. Çünkü vazgeçmek ancak acıyı büyütür. “İsyanlardayım dedi, aslında imtihanlardaydı. Farketseydi kurtulacaktı.” (Mevlana)

Tüm çalışmanın amacı kendini görmektir. Kendini gören O’nu görür. İşte büyük huzur, büyük sevinç budur. Geçmiş mi dediniz? Boşverin o nasılsa geçmiştir. Geçmişten sadece aldığınız dersler kalsın size, dertleri bırakın gitsinler. Çünkü onlar sizi bilge yapmak içindi. Ama gelecek bizim marifetimiz olacaktır. O’nu görmek için hala geç değil. O’nu görmek insana vaat edilen cennettir. Cennet her kişinin kendine göre, arzularına göre anladığıdır. Cennetini şimdi burada yaratamayan, gelecekte onu hiç bulamayacaktır.

“İnsan ne kadar çok bilirse o kadar insan olur. İnsanı insan yapan bildiklerinin zenginliğidir.”( Necati Tosuner)


Günal Gölhan - 4.2.2013 *ruhsalboyut.com*


 


 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...