dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Bilincimizin Anahtarları

YAZICI DOSTU

 

 

Ses bilgiyi açan anahtardır. Titreşen her şey, hepimiz, sözler sestir. Karmaşık düşünmeyelim gerçek basittir. Her hangi bir zamanda, gazetede okuduğumuz bir satır, TV de duyduğumuz bir cümle, sokaktan gelen bir haykırış, komşudan gelen bir kahkaha, bizde farklı çağrışımlara neden olur. Beynimizin bir köşesinde sessizce duran bir düşünce, tek tek birleştiremediğimiz gerçekler sanki sele dönüşür, içimizde bir kapı açılır, bazı problemler çözülmeye başlar, sanki içimize doğarlar ve gerçeğin ışığını sezeriz.

Elindeki tası, ağzına kadar dolu kurnanın üstüne bıraktığında, taşan suyun şıkırtısı,  Archimet'in zihninde havai fişek gibi patlamış, evraka diye bağırarak hamamdan dışarı fırlamıştı. Kralın tacının saf altından olup olmadığını nasıl anlayacağını bulmuştu.

Bu durum bir bilgiye kanca takıp benzerlerini arka arkaya çekmektir. Benzer titreşimlerin olduğu alana giriş yapmaktır. İçime doğdu deriz ya... İçimiz dediğimiz yer neresi, dışımız neresi, gerçeğin bilgisi nerede, biz neredeyiz, evrenle nasıl bir bütünlük içindeyiz? O içimdeki titreşimi tetikleyen ses, ben hangi şuur seviyesinde isem, hangi yolda yürüyor isem kilit oradan açılır. Kilit, bir konu üzerinde yoğunlaşanlara, akıl yürütenlere açılır. Şans hazırlıklı zihinlere güler. Elma ağacının altında, hem de uyurken, başına donk diye elma düşünce, yer çekimini keşfeden Newton hangi kulvarda yürüyendi? Düşünce vardır, düşünce yaratır... Gelişim ve beceri ile hızlanan düşünce...

Demek istediğim, nasıl bir ses duyarsa duysun kilit, hazır olmayan zihinlerde açılmıyor. Son günlerde şöyle söylemler var. Bir yüksek titreşim dünyaya gelecek, herkes üst gerçeğe ulaşacak. Böyle bir şey olmayacak. Evet, titreşim yükseliyor. O yüksek titreşim bizler ne durumda isek, onu çoğaltacak. Duygularımızın tetiğine daha çok basılacak. Eğer öfke dolu isek, daha çok öfkeli, korku dolu isek daha çok korkacağız. Eğer egomuzu frenleyebilmiş, sevgiye giden yolda isek, daha sevgi dolu olacağız. Ancak genişlemiş bilinçler bu titreşimde kârlı olacaklar.

İsrafil'in suru hakkındaki rivayetler muhtelif. Kimi düşünceye göre baştan beri zaten ötüp durmakta ve onu duyanlar kıyam etmekte, yani ayağa kalkmakta. Ve bilinç sahibi olanlar bir üst boyuta geçmekte. Duyamayanlar ise duyacakları zamana kadar, bilinç sahibi oluncaya kadar, dünya hoşlukları içinde yollarına devam etmekte. Kimi düşünceye göre ise, doğru yol içinde olan bilinçli insanlar, İsrafil suru üflediğinde onu duymayacaklar ve zarar da görmeyecekler ama günahkârlar onu duyacak ve delirecekler. Hangisi sizce daha mantıklı?

Genelde dünyamız insanlarının ne durumda olduğunu, artan şiddet hepimize anlatıyor. ABD’nin dünyaya uyguladığı ahlak ve vicdan dışı şiddetin, kasırgalar yolu ile bumerang gibi kendisine döndüğünü görüyoruz. Kasırgalar, seller sadece ABD de mi var?  Evet, pek çok yerde. Bizler birbirimizle sevgiden uzak ilişki içinde olduğumuz müddetçe, olumsuzluklar belli bir eşiği geçer geçmez, doğanın cevabı demeyeceğim, kendi düşünce ve davranışlarımızın yarattığı titreşimlerin cevabını alacağız.

Aslında sevgi ve kolaylık eleledir. Bir soruna çözüm bulmak için, biraraya gelip beyin fırtınası yapanlar, birbirlerindeki kilitleri açmak için düşünceleri ile titreşim yaratarak, tek başınayken bulamadıkları çözümlere, birliğin gücü ile yükselen titreşim alanına girerek ulaşırlar.

Bizler de tek başına ulaşamayacağımız üst değerlere birlik olup ulaşmaya gayret edenleriz. Beraberce yaratacağımız titreşim alanlarının bizi bir üst gerçeğe taşıyacağını, amacımıza uygun davranışlarla, sevgi ve doğrulukla bizden bekleneni yerine getirmeyi planlayanlarız.

Şüphesiz insan çok şeye muktedirdir. Son ana kadar umut vardır. Bizi gerçeğe ulaştıracak olan kendi seçimimizdir ve anahtar budur.

Günal Gölhan - 5.1.2013  *dostsite.org*

  
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...