dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Birlik ve Zaman İlişkisi

YAZICI DOSTU

 

     

       

 

Zamanı bulunduğumuz realite basamağına göre algılarız. Bu nedenle zaman genelde hep var sandığımız, istediğimizde, istediğimiz gibi kullanabileceğimizi düşündüğümüz dolayısıyla bizim hükmümüz altında diye düşündüğümüz bir kavramdan ibarettir. Bu anlayış oyun çağındaki bir çocuğun oyuncaklarına karşı yaşadığı gerçeklik duygusuna benzer.

Bizim realitemizde her birini ayrı ayrı gördüğümüz ama gerçekten bir olan birlikte işleyen evrensel güçlerin teklik halindeki büyük, birleşik gücüdür zaman. Zaman canlıdır. Zaman, Birlik Yasasının içinde İyilik, Doğruluk, Hizmet, Eylem, Saygı ve Sevgi Yasaları ve bunların daha üst yasaları, esasları ile birlikte çalışır. Beyaz ışığın içinde yeşili kırmızıyı fark edemediğimiz gibi zamanın içindeki diğer yasaları da fark edemiyoruz.

Zaman çok büyük bir güçtür. Zamanla laubali bir ilişki içinde olamayız. Zaman, insanı önce tabi kılar ama gerçekte insan zamana hâkim olmak üzere var edilmiştir. Ne zaman insan zamana hâkim olacaktır? İnsanın şuur gelişimi, birliğe gidiş yolu yedi evrelidir. Yedinci basamağı tamamlayan insan zamanın sahibidir. Ve artık o noktada zamanın olmadığı, zamanın insana Birliğe katılması için bir fırsat olarak verildiği anlaşılacaktır.

Yedi renk, yedi ses, yedi güç vardır ve bu yedi zaman demektir. Yedi zamanın her birinin yarattığı yedi, mekân söz konusudur. Her biri bir uyanış bir enkarnasyondur.

Zaman yürür, mekân değişir. Yeni zaman ait olduğu  mekâna uymayanları ayıklar. İlkbahar geldiğinde hala uyanmayan ağaç kurur. Ki ağaç asla uyumaz. Sonbaharda daha yapraklar dökülmeden gelecek baharın yapraklarının hazırlığı çoktan yapılmıştır. Zaten bu hazırlık yapılmamışsa ağaç kıştan önce kurumuştur ve zaman onu diğerlerinin hayrına tasfiye eder.

Zamana ayak uydurabilmek için önce zihnimizi geçmiş günlerin olayları ve sözleriyle meşgul etmeyelim. Keza gelecekle ilgili endişeler, gereksiz yorumlar, tahminler zihnimizi oyalamasın. Çünkü zihin bunlar üzerinde dururken gerçek zaman olan AN kayboluyor. AN birliğin kapısıdır.
Şöyle de diyebiliriz. 90 yıl yaşadım. Gerçekte ne kadar An’da bulundum? Toplasam(ki toplanmaz ya, biz böyle diyelim) iki yıl eder mi? Etmez!  

O’nun Sevgisi AN’da duyulur ve yaşanır. AN’ı yaşayanlar O’nun rızalı olduklarıdır. AN’ı yaşayanlar değişenler, şuuru yükselenler, O’nu duyanlar, gerçeği keşfedenlerdir. Onlar artık sevgilidirler 

O’nda olmak, zamanı yaşamak, bulunulan zamana göre olmaktır. Zamanın icabına göre konuşmak, düşünmek ve hareket etmektir.

Gelecek zamanı karşılamak, şimdi zamanı yaşamak, şimdi zamanın gereğini yerine getirmekle olur. Şimdi doğru yaşanmayan zaman, gelen zamanı anlamamıza engel olur. Ve biz gittikçe geriye düşen zamanları yaşamaya başlarız. Ne yazık ki çoğu insanın başına gelen budur.

Teslimiyet, inanç, sevgi, hayır ve tüm yüksek bulunuşlar, öz ile sözün, söz ile eylemin bir olması halleri, zamanın içinde bulunduğumuz AN’dan ibaret olduğunu bilen ve ona göre yaşayan insan içindir.

Zaman içinde geriye bakmayan, sonrası ile gereksiz yere ilgilenmeyen insan AN içinde düşünen, AN içinde eyleme geçendir ve sırrı keşfeder, sırrı yaşar. Bu sır birlik sırrıdır. Kendisiyle birlik, tüm insanlarla birlik, Dünya ile birlik, evrenle birlik, zamanla birlik ve O’nunla Birlik.

Dünyamızı büyük gücüyle tesir altına almış olan zaman, Birlik Zamanıdır.
O’ hepimize Birlik Zamanını karşılama gücü ve nasibi versin. Âmin.


Değil mi cephemizin sinesinde iman bir;
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir;
Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz,
Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!     
                           Mehmet Akif Ersoy


Güney Haştemoğlu - 9.11.2011 *dostsite.org*

  
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...