dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Sevilme Açlığı ve Doyum

YAZICI DOSTU

 

                 

“Hiçbirimiz koşulsuz bir sevgi ile büyütülmedik. Anne ve babalarımızın sevgisi bile koşullu bir sevgidir.  Çünkü onlar da bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. BU YÜZDEN HEPİMİZ SEVİLME AÇLIĞI ÇEKİYORUZ. Tıpkı kendisi aç olan insanın başkasına yemek veremeyeceği gibi, sevgiye aç olan kimse de başkasına sevgi veremez. Bu yüzden çocuklarımıza bile gerçek sevgiyi veremiyoruz. Hayatınızda, birisi tarafından tam olarak ve gerçek anlamda sevildiğinizi hiç hissettiğiniz oldu mu? Daha da önemlisi siz, her ne iseniz, kendinizi olduğunuz gibi sevebiliyor musunuz?”

 

Yukarıdaki ifadeyi, Dr. Vesile Bolaç’ın SEVİLME AÇLIĞI VE DOYUM adlı kitabının arka kapağından aldık. Sevgi üzerinde en çok durulan, her fırsatta sözcük olarak kullanılan bir konudur. Dr. Vesile Bolaç bu kitabında sevgi açısından okuyucuya kendini bilmeye davet ediyor. Bir insana yapılacak en büyük ruhsal hizmetlerden biri de kuşkusuz, kendisini tanımasına engel olan şeyleri gösterebilmektir. Yazar bu hizmeti çok güzel bir biçimde yapıyor, ancak içtenlikle okuyana, kabul edebilene doğru düşünebilene. Nitekim kitaptaki başlıklardan biri de “doğru düşünmek”. Yazar, bu bölüme, şaşırtıcı bir fikirle girmiş. Diyor ki: “ Doğru düşünmek ancak ve ancak DÜŞÜNCENİN TEDAVİSİ İLE MÜMKÜNDÜR. Tedavi ise, düşüncenin ne olduğunu bilmek, onun bütün hastalıklarını, hile ve kurnazlıklarını görmek ve anlamakla mümkündür.” 

 

Elbet ki, hiç kimse bir konuyu tam ve eksiksiz anlatamaz.  Bununla beraber kitabın, kendimizi tanımak, çocuklarımıza, torunlarımıza, öğrencilerimize doğru davranabilmek için okunmaya ve üzerinde düşünmeye değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü yıllar geçip, geçmişte çocuklarımıza nasıl yanlış davrandığımızı görmek, onları doğru bir biçimde sevemediğimizi anlamak insana gerçek bir azap veriyor. Eğer imkânım olsaydı bu kitabı isteyen herkese armağan edebilirdim veya okullarda psikoloji dersine yardımcı kitap olarak tavsiye ederdim. Daha önce aynı yazarın “Kendi’mizden Kaçış” adlı okunması gereken değerli bir kitabını da sitemizde tanıtmıştık. Yazarın kitaplarını Arıtan Yayınevi yayınlıyor.

 

Sözümüzü kitaptaki güzel alıntılardan biri ile bağlayalım;  Erich Fromm’ın bir sözü: “Düşünme ve seçme özgürlüğüne sahip olduğunu sandığı için bu derece onurlu görünen insan, gerçekte, bilinçli olarak göremediği ve anlayamadığı kuvvetlerin yönettiği bir kukladan başka bir şey değildir.”

 

Güney Haştemoğlu – 10.1.2011  *dostsite.org*

 

  
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...