dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Birlik Olmak Önce Beşer Olmaktan Çıkıp İnsan Olmaktır

YAZICI DOSTU

 

           

     

Beşer madde boyutunda yaşayan varlıktır. Kuşkusuz ruhsal nefesi az da olsa teneffüs etmeseydi madde boyutunda da varlığını sürdüremezdi. Ne var ki madde boyutu ruhsal yaşama geçmek için beşere verilmiş en büyük fırsattır.

Dünyamıza bu büyük gerçek önce dinler tarafından bildirildi. Günümüzde ise dünyanın her yanında, sayıları belki 10 binleri geçmiş olan spritüel gruplara aynı bilgi veriliyor.

Ve bu bilgileri almış olan bizler ruh diyoruz, ruhsallık diyoruz, ben, biz diyoruz, öz, ego diyoruz. Bir bütünü parçalardan tümlüğe götürmek istiyoruz.

Bu yol bizlerin bildiği tek yoldur. En kolay yollar uzağımızdadır şimdi.

Bu safhada bilmemiz gereken şudur ki, bilgi ve deneyim olarak çok şeyi eksik bıraktığımız için gerçeği bilmekten uzak kalıyoruz.

Kendini bilme çalışması pek çok kişiye zor ve önemsiz geliyor.

Oysaki bizlere hiçbir şey kazandırmayan kehanetler, bizleri gerçeklerden daha çok ilgilendiriyor.

Kehanet Yaratan’a ihanet, kehanetle yol almaya çalışmak varlığımıza ihanet, varlığımıza ihanet zamanın beklediğine yüz çevirip kendimizi olmanız gerekenden geri bırakıp aslımıza ihanettir. 

Dünya ile, Evren ile birlik olmaya kalkmazdan önce kendimizi bir etmek, bütünlemek zorundayız. Ruh, ruhsallık ve ruhsal hayat nedir, önce bu soruları ciddi biçimde bildiğimiz, düşünebildiğimiz kadar tanımlayalım ve gerçekliğimizi o yönde kuralım ve böylece ilk bütünlüğümüzü gerçekleştirelim.

Gerçek bütünlüğe ulaşamamış her insan paramparçadır, her parça yalnızlığını yaşar ve bunu dünya nimetleriyle tümlemeye çalışır. Para, mal mülk, mevki, şöhret nedir ki; bunların hiç birisi bize evimize dönüşte refakat edemez.

Bu gerçeği kabul edip tümleniş çarelerini aradığında, bütünlüğüne ne kadar ihtiyacı olduğunu insan ancak anlayabilir.

 Öyle ise bilinecek olan mikrodan makroya kadar yaratılış bütünlüğümüzün ne olduğudur. Bütünlüğünden soyutlanmış olarak yaşamak gerçek yaşamından da uzak yaşamaktır, ruh yalnızdır, ego yalnızdır, duygular yalnızdır ve bu yalnızlık her insana bu gün kaynağını bilmediğiniz çeşitli ruhsal sıkıntılar olarak yansır.

Yalnız kalmamız, yazıktır. Gerçek bilgileriyle bilinçlenen insan, bilgi kaynağı ne olursa olsun,   bu gerçeğin ne kadar önemli olduğunu bilir.

Ruh sağlığımız beden sağlığımızdan çok daha önemlidir. Bunu korumak için insanlık bütünlenmeyi başarabilmelidir. İşte o zaman, bütünlendiğimiz zaman, beşer olmaktan çıkıp insan olma yolundayız demektir. Oysaki bir zamandır popüler olan her şey bizi yalnızlığa biraz daha itmek için planlanmış incelikli tuzaklardır.

Bunu anlayalım ve ona göre çalışalım, her şey bizde bitecektir çünkü ve gelecek günlerde buna çok ihtiyacımız olacaktır. Bu bir kehanet değil, içinde bulunduğumuz akışın gittiği yönün bizlere izahıdır.

Zamanın getirdikleriyle eksik kaldığımız noktaların çatışması tüm insanlığı bu zor günlerde yaralamadadır ruhen ve şifahen de. Bütünleşmemiz gerekiyor. Bütünlenmek yeni zaman enerjisine yakınlaşmaktır, bugün üzerimizde her an biraz daha yoğunlaşan son zamanın gücüne, zamanın geçmişten farklı olan enerjisinedir; zamanın değişik algılanacak şifasınadır. Bizlerin deyimiyle bu yeni boyutun farkındalığınadır, anlayalım bunu; anlayalım da gerçeğe ışığı kaybolmadan önden, önceden yaklaşalım. Acı günler var bu günden de acı, bazı değerlere sahip olamadığımız için yaşanacak. Istırap çekecek insanlık, anlayamadığından, kullanamadığından. Yücelik her türlü yardımı yaptı. Uyardı, adeta yalvardı. Anlayamadı pek çoğumuz, değişemedi. Hırs öne geçti, sevginin yerine oturdu. Ve elbette dengelenecektir her şey yeni zaman ve yeni güçle. Bu dengede yerimizi alabilecek miyiz? Yoksa Bütünün dışında mı kalacağız? Bütün mesele buradadır.

Bilelim ki, bildikçe bilmemiz gerekenler var. Bu yol sonsuza dek sürecektir. Döne döne değişerek. Bugün başladığımız yerde değiliz. Gideceğimiz yer de şimdi bulunduğumuz yer olmayacaktır. Safha safha yaşamadayız bir enerjinin gelişimini. Tutunmayalım şu andaki bilincimize, bilgilerimize; onları aşmak, beşerüstüne ulaşmak bilelim ki ebedi yolculuğumuzda başarmamız gereken bize en yakın etaptır.

Bizler bir üst boyuta atlayacak olanlarız. İnsanlığınızı tam yaşadığımızda atlayışınız kolay olacaktır. Bunun için açalım gönül kapılarımızı; geçiş oradan olacaktır ve tüm insanlık bir gün bunu başaracaktır çok zor olsa da. Çünkü biz değiliz o yolu kat edecek olan. Bunu anladığımız gün değişecektir her şey.

 

Güney Haştemoğlu -  13.12.2010 *dostsite.org*

Süper İnsanlık Realtesi “Kaynak” Sempozyumu Konuşması

  
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...