dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Hizmet, Sevinç, Sevgi ve Ruhsal Çalışmalar

YAZICI DOSTU

 

               

 

          Ruhsal çalışmalara imkân bulmak yaşamdaki en büyük zenginliktir. Bunu gören kişiler diğer ihtiyaçlarını geri planda tutar, az bir miktarla yetinirler. Maddi şeylere fazla ihtiyaç duymamak da büyük bir zenginliktir. Ruhsal ihtiyaçları karşılayacak ruhsal çalışmaları yapmak, insanı en üst seviyesine çıkarabilir ve diğer ihtiyaçlarını güçlük çekmeden temin etmesini sağlar. Ruhen güçlü bir kişi kolayca hastalanmaz, işlerini halledecek pratik yollar bulur, insanlarla ilişkilerinde sorunlar yaşamaz. Düşüncesini ve bilgisini sürekli ilerlettiği için Yaratan'ın hoşnutluğunu kazanır ve yüceliğin desteği ile yaşamı her açıdan bereketlenir ve düzgün yürür.

         Ruhsal çalışmalar insanın kendisini bulmasını, kendisini gerçekleştirmesini sağlar. Kendini gerçekleştirmek kimsenin yapmadığı şeyleri yapmak, kendine has düşünmek ve ifade bulmaktır. Kendisi olmak kendindeki değerleri açığa çıkarmak ve kullanmaktır ki bu erdemli insan olma ve gerçek insan olma yoluna girmektir.

         Bizler ruhsal çalışmalara bir şekilde, bir vesileyle cezbolmuş şanslı insanlarız. Bu güne kadar erdemimiz oranında, kullanabildiğimiz değerlerimiz oranında başarılı olduk ve o büyüklüğe yakın olduk. Her türlü engeli aşarak elimizden geleni her şeyi yaptığımız zamanlarda mutlu ve coşku dolu olduk;  yapamadığımızda içselliğimiz ise çeliştik ve bu da bize acıdan başka bir şey vermedi.
         İç coşkusu ve sevinç bir bilinç seviyesi hak edildikten sonra kazanılan değerlerdir. Varoluştan duyulan mutluluğun doğal neticeleridir. Varoluştan mutluluk duymak için bilgelik ve olgunluk gerekir. Bazı anlarda yakalanan küçük mutluluklar değil, sürekli yaşanan ve içten gelen bir mutluluktur. Temelinde yatan ana değerler iyilik, doğruluk, çalışma, bilgi ve sevgidir. Yaşamı sevmek için onun yasalarını bilmek ve anlamak gerekir. Dünyanın adaletsiz ve trajik bir yer olduğunu düşünüyorsak görünenin ardındaki gerçekleri görmüyoruz demektir. Gerçekle dost olabilmiş ve gerçeğe hizmet için yaşayan varlıklar arasında coşku ve sevinç her zaman yaşanır.
         Coşku bir sevgi halidir; canlılığı, heyecanı ve yaşama arzusunu gösteren asil bir duygudur. Yaratan'a şükretmenin dolaysız halidir. Bunun tersi olarak düşünebileceğimiz, isteksizlik, pasiflik, karamsarlık, nefse eziyet eden tutum ve alışkanlıklar ise erdemden uzak; sadece kendimize karşı değil bütüne karşı işlediğimiz  yanlışlardır.
         Şöyle bir anlatıma rastladım: Bir gün buradan ayrıldığınızda size yaptığınız iyi işler sorulmayacak, “Ben hep seninleydim, sen kimleydin” diye sorulacak. Elbette O’nunla birlikte olan pek çok iyi işler yapmış olacak ve bunlar büyük hayırları ortaya çıkarmış olacak. Ama bağlantısız kaldıysa, yine de çok işler yapmış olabilir ama kendisi için yapmıştır. O’na hizmet için, O’nun Rızası ile değildir. O’na hizmet dünyayı daha insanca bir yer haline getirmek için insanlara yardım etmektir. En büyük yardım onları uyandırmak ve şuurlandırmaktır.  İnsanı atıl, zayıf ve karamsar dünyasından çıkarıp, aktif, güçlü ve ışıklı bir varlık haline getirmektir.
         Kişisel ilişkiler ruhsallığımızı geliştirme yolunda en çok zorlandığımız ve ilerlememize engel olan konulardan biridir. Birçok görev bu engel yüzden başlayamamış, yarım kalmış veya başlar başlamaz noktalanmıştır. Kişilerin birbirlerine güzel bakamamaları, işbirliği yapmalarına mani olur. İşbirliğinin olmadığı yerde düzen olmaz. Gerçek yasaları, iş ve sevginin birarada olması gerektiğini söyler. Ortamdaki herhangi bir olumsuzluk sevgiye gölge düşürür. Bu durumda ilahi bir görevin sürmesi mümkün değildir. O görevler ancak yüksek titreşim altında yürüyebilirler.
         Kişisel gelişimin  bir noktadan sonra birliksel gelişimle birlikte devam etmesi gerekir. Birlik içinde hareket etmek, bağımsız hareket etmeye göre daha üst bir seviyedir.  Birlik olmak işbölümü yapmak, birlikte çalışmayı başarmaktır.  Kararlar birliğin hayrı gözetilerek verilir.  Yüce mekanizmaya bağlanan birliklerde hatalı karar olmaz. O asla şaşmayan bir düzendir. Plan program, disiplin ve zamana uyum vardır.
         İşbirliği yapabilmek için birbirimizle “sevgili” olmalıyız. Sevgili olmak, kopmaz bağlarla birbirine bağlı olmak ve birbiri ile uyumlu adımlar atarak birlikte yol almaktır.  “Ben tek başıma çalışıyorum, böyle daha iyiyim” diye düşünenler, yasayı dinlemedikleri için yüce sistem içinde yer alamazlar. O’ her durumda her insana en yakın olandır ancak bize söylediğini dinlemezsek kendimizi ayırmış, egomuzla kalmış oluruz. Kendimiz, etrafımız ve yücelikten oluşan devreyi tamamlayamayız. Faydalı işlerde çalışmak bir erdem ve değer olduğu için yine hayra aracı olsak da, bir yerden ileri gidemeyiz. 
         Herkes bütünün bir parçası olduğu için, elbette ki istisnasız herkesi sevmek zorundayız ve bunun tek bir yolu vardır. Yüksek idealimiz için tüm gücümüzü kullanıyor ve sadece onun için yaşıyorsak, doğru yerdeyizdir, güçlüyüzdür ve ilişkilerimiz yolumuzdaki engellerimiz olmaktan çıkar. Sevmek, aynı şekilde düşünmek, aynı şeylerden hoşlanmak değildir. Yüce bir gaye için çalışanlar ve değer üretenler birbirlerine saygı duyarlar; sevgi ancak o zaman mümkün olabilir.
         Bilgi, sevgi ile birleşemediği yerde erdemden yoksun kalır ve özden uzaklaşır; kişi ne kadar bilgiler edinirse edinsin ruhsal yolda bir adım dahi ilerleyemez. Yolculuğumuz özümüze doğru olduğuna göre, bu şekildeki bilgilenme ruhsal anlamda gerileme olmaktadır.  
          
         İnsan O’nun Sevgisinden yaratılmıştır; sevilerek, severek yürüyen ve gelişen bir varlıktır. Bilgiyi gerçekten alması ve hazmetmesi sadece sevgi ile mümkündür. Aksi halde bilgi beynindeki bir dosya olmaktan ileri gitmez. Eğer hep o şekilde kalacaksa, kişi sevgi gerçeğine uyanmayacaksa, bilgilenmenin beyin egzersizinden öte bir fonksiyonu olmayacaktır. Ancak, çalışmak ve öğrenmek her şartta ve her zaman istenendir çünkü şuurlanma umudu vardır ve o zaman dağarcığındaki o bilgiler özün kullanacağı donanımlar olacaktır.  
 
         Bilginin sevgi ile birleşmesi, bilginin eylem haline dönüşmesidir. Bunun bir tek şekli vardır; o da insanın varedilme amacı için tüm yaşamını, güçlerini ve olanaklarını seferber etmesi; Var Olan'a olan sevgisi nedeniyle varoluşa hizmet etmekten başka arzusunun olmamasıdır. Sevgi budur, erdemli olmak budur. 
          Sonuç olarak; şuurlanabilmek için birlik olmak; birlik olabilmek için sevmek ve çalışmak, çalışabilmek için yüce amacı hissetmek, hissetmek ve doğrultu almak için O’na olan dönüklüğümüz bize başarıyı, mutluluğu ve coşkuyu getirecek... 
 
Zaman Dostları / 4. Dostluk Toplantısı Konuşması
Altan Gürol - 15.5.2010 *dostsite.org*


 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...