dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

İnsanla Evren Arasındaki Köprü “Müzik”

YAZICI DOSTU

 

               

 

İlk bakışta bu başlık hepimize biraz iddialı bir başlık gibi gelebilir. Bu başlığın amacı, müziğe bakışımızı yeniden gözden geçirmek, müziğin sihirli dünyasına farklı bir pencereden bakmak, aslında doğadaki herşeyde var olan müziği nasıl duymamız gerektiğini ifade etmektir. Varolan her şeyin ve herkesin ortak noktası olan müzik, bizleri evrenin birer parçası haline getirmektedir. Bizler kendi müziğimizi tanıyarak, canlı cansız her varlığın öz titreşimiyle uyum içinde yaşaması gerektiğini öğrenmek zorundayız. Bütünlüğün senfonisini dinlediğimizde kendimiz diye bir şey olmadığını görebiliriz.
Müzik, yaradılışın başlangıcından beri var olan bir olgudur. Yaradanın “ol” emriyle başlamıştır ve safha safha yaradılışın itici gücü olmaya ve yaratmaya devam etmektedir.
Müzik, insanlık tarihi boyunca hep vardı. Büyük destanlar, şiirler ve kelimelerle anlatılamayan duygular müzikle anlatılmaya çalışılmıştır. Orfeus’un kitarasında, Pan'ın flütünde ve Aşık Veysel'in sazında evrenin rezonansıyla titreşen hissedişleri bizlere iletilmiştir. Bu hissedişlerin yaratımlarının bugün de evrimleşerek devam ettiğine hiç şüphe yoktur.
Bazen yüksek bir hal içinde bulunduğumuzda bir melodi veya bir şarkı veya sözsüz bir müzik mırıldanıveririz. Bu mırıldanış bizde cereyan eden bir yüksek vibrasyonun etkisidir. Yani akışın bizleri titreştirmesidir. Evrenin müziğinin bizleri bu kadar çok etkilemesinin nedeni, tüm benliğimizin özünde müziğin yatmasıdır. Ayrıca evrende her şeyin titreştiği bilgisi artık bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kuantum fiziğinde ”maddenin dalga mekaniği” özelliğine bakılabilir.
Doğada iki yüce değer vardır; ışık ve ses. Dünya planında ilk olarak ışık algılanır. Ancak olay ve nesnelerin özüne inmiş bir kişi için algılanan şey, doğadaki diğer yüce bir değer olan sestir. Doğayla karşı karşıya gelen ruh ilk algılamasını ışık olarak yapar. Ancak gelişip evrimleştikçe evrenin temelindeki ahengi oluşturan ses ve müziğin farkına varmaya başlar. Bilinen anlamda müzik, bir takım notaların ahenkli bir biçimde ardarda çalınmasıdır. Gerçek anlamda ise müziğin tanımını şöyle yapmak daha doğru olur. Müzik; doğadaki renklerde, şekillerde, bitkilerde ve bunların birbiriyle olan etkileşimlerinde gizlidir. Müzik insanlar arasındaki dostça kurulmuş bir ilişkide gizlidir. Hayatın sırrı müziktir. Kısacası, eğer evrende bir uyum bir bütünlük olmasaydı bizler yaşadığımız dünyada bir uyum aramazdık.
Bir insan bilgisini geliştirdikçe, evrenin müziğini içinde daha çok hissetmeye başlar. Giderek bu arzusu derinleşir ve içi, bütün evreni ayakta tutan bu sihirli müziği daha çok duyma isteğiyle dolar. Bu duyuş ilahi bir duyuştur. Bu duyuş bir neşe, bir sevinçtir ve ruhun evrenle dansıdır.
Gerçek müziğin farkına varan ve onun arkasındaki sırrı çözebilenler bütün evrenle aynı frekansta titreşir ve her şeyle anlaşıp konuşabilir. Çünkü müzik evrenin ortak dilidir.
 
 
Zaman Dostları / 4. Dostluk Toplantısı Konuşması
Oğuz Demir - 15.5.2010 *dostsite.org*


 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...