dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Naturel 2009'un Ardından...

YAZICI DOSTU

 


19-22 Kasım’da 10. Naturel 2009 “Beden Zihin ve Ruh Sağlığı” Festivali düzenlendi. Festiva A.Ş. tarafından her yıl İstanbul’da düzenlenen etkinlik bu alanda çok önemli bir işlev görüyor. Festivalde geniş biçimde yer alan kişisel gelişim konularına ve ruhsal bilgilere olan toplumsal ilginin yoğunluğu sevindiriciydi. Çok sayıda ziyaretçi gün boyunca katıldıkları seminerler ve atölye çalışmaları arasında standları geziyor, kitap, cd, sağlık ürünleri alıyor, şifa uygulamaları görüyordu.

Beden zihin ve ruh sağlığı, insanın gelişimi için başta gelen koşullardandır. Sağlığın temini ve korunması için bilgilenmek,  kaçınılmaz olarak insanın esası olan ruhsallık üzerine de bilgilenmeyi gerektiriyor. İnsanın tüm düşünceleri, duyguları, eylemleri sağlığını, bilincini ve yaşam başarısını tayin ediyor. Kendisini herşeyiyle bir bütün olarak ele alması gerekiyor. Böyle geniş bir bakış açısıyla sağlığın ancak “doğru yaşamakla kazanabileceği” ortaya çıkıyor. Doğru yaşamak, kendindeki değerleri keşfetmek ve kullanmak ile mümkün olabiliyor. Kendisi de evrenin bir parçası olduğuna göre, evren ile ahengini kurarak bütünleşmesi gerekiyor. Böylece kişisel sağlık ve kişisel gelişim, toplu sağlık ve toplu gelişim haline geliyor.

Festival’de çeşitli ekollerin ve metotların temsilcilerinin, farklı kavram ve anlatımlarla aynı prensipleri benimsediklerini görmek toplu gelişimin hoş bir göstergesi oldu. İnsanın kendini keşfetmesi, özüne yönelmesi, özgün değerlerini yaşaması ve çevresine bu yönde örneklik yaparak bütüne hizmeti anlatılıyordu.

Sağlık ve kişisel gelişim, nihai amaçlar olarak değil, hep birlikte gelişmenin araçları olarak görülürse evrensel bir anlam kazanmakta ve ancak o zaman üst bir değere ulaşmaktadır…


Altan Gürol – 25.11.2009   *dostsite.org*    

  
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...