dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Zaman ve Şuur Gerçeğine Bakış

YAZICI DOSTU


        Yüksek bir planın eseri olan insan, esasen bir maksatla programlı bulunduğundan, zamanın olduğu hissini duyması bile yanlışlığı olmaktadır.

Ne yazık ki bugün insanın aradığı  zaman; modern yaşamak, maddi üstünlüklerin sahibi olmak ve daha da acısı hükmetmek isteğinin ağırlığı altında insani değerlerini bilememektir. Oysa şuurluluğu belli yere gelen insan, önünde serili bulunan zaman tezahürünün bir anlamı olduğunu anlayacaktır.

Her insan tecrübesiyle zamanın kendine getirdiği veya kendinden götürdüğü şeylerden haberdar olmalıdır. Zamana böyle bakabilenler, onun kontrolünü de yapabileceklerdir. Bir takım insanlar zamanın getirdiğini anlayabilmiş ve onun dilini az da olsa çözmekle tüm insanlığa yararlı olmayı başarmışlardır. Yapacağını bilen ve yüksek amaçlı sonuçlarını almayı başaranlar, Gerçek önündeki yerlerini koruyabilmiş, böylece insanlık hizmetinde yarışanlar olmuşlardır. Onlar bugün bizleri uyaranlar ve bir yerde üst şuur vazifeliliğini temsil edenlerdir.

Artık bizler için ânın şuurunda olmamak bile büyük kayıp teşkil etmektedir. Bulunduğumuz şuuru yaşamamak, bizi zamanın getirdiğini tanımamak gafletine düşürecek ve önümüzde uzanacak zaman derin bir uçurum olacaktır. Zamanı tutamayanlar çok şeyler kaybederler. Bir zaman sonra insan beden vasıtasını da eskitecek ve varamadığı şuurlar sebebiyle üstlendiği planını da tamamlayamayacaktır.

Programını zamana göre tamamlayamadığını  hissedenler sıkıntıya düşecek ve ilerlemesine mani olan engeli aşamadıklarından kendi iç sesleri onlara azap getirecektir. Sıkıntıdaki varlık esasen doğruyu bulması için uyarılıyordur. Buna olumlu bakabilir ve her şeyin hizmet için vasıta olduğunu kabul edebilirse zamanın gereğini tutar ve olaylara hükmedebilir. Zamanın kullanılması aslında ilahi yasaların gücüne erişerek nafile yaşantımızın ortadan kaldırılmasıdır. Gereksiz tekrarların yapılmaması, olaylardan çıkardığımız sonuçlara bağlıdır. O halde olayların, bilinmesi gereken gerçekle iç içe olan bir vasıta olduğunu anlamalıyız.

Amacını bilen, gönlünü  hakikatle dolduran gerçek mutlu insanlar çoğalarak, barış içindeki sevgi dünyasını yaratacaktır. Gerçeği yaşayan insan gerçek bir ebedi huzura kavuşur. O artık benliğini eriterek, içindeki kendine rahatsızlık veren engeli aşmıştır. Arınmış gönüller karşı karşıya veya iç içe bulundukları gerçeği fark ederler.

Her insan şuuru kadar güçlüdür. Şuuruna varılamayan gerçek tutulamaz. Tutulsa da kazancı olmaz. Şuuru açan bilgidir. İşleyebileceğimiz, birleştirebileceğimiz ihtiyaç bilgileri, tekâmülümüz için bir imkândır. Şuur zamanda açmak ve yer tutmaktır. Aynı zamanda doğru kazanç edinmektir.

Zaman; hükmeden güç, sonucu hazırlayan enerjidir. Ömür ile karıştırılmamalıdır. Zira ömür o kadar kısa bir aralıktır ki, hayatımız bu muhteşem evrene bir selam kadar kısa bağışlanmıştır. Zamanı durdurmak öylesine yaşamaktır ki, Hükmeden’den ayrı olmamak, oyalanmamak ve dağılmamak bulunuşunu sağlamaktır.

Bizler vazifelerimizi zaman içindeki işaretlerden de alarak gereğini Yüce Şuurun tezahüründeki mükemmeliyetin idraki ile buluruz. Evrenin sonsuz gücü ile bütünleşerek, elest devrinin neticesini, ancak yüksek bir şuur seviyesiyle kat etmemiz mümkündür. Onun için zaman içinde koşmak, asla durmamak ve Yücelik önündeki vazifelerimizin yerine getirilmesinde zamanla rezonansa geçerek daima son ânın iletişimini kurmalıyız.

Zamana bakış şuurla bulunmalıdır. Şuur da bir zaman bilgisidir. Ve zaman öyle bir ilimdir ki, içinde tüm bilgiler mahfuzdur. O halde zaman bir mekân ve bir imkândır.

Konuların önemi, zaman içindeki bulunuş hali olan şuurca kavranır. Şuura girmeyen bir gerçek insana fayda yerine zarar verir. Şuurlu görevlerin olmayışı  da bilginin yanlış kullanılması ve konuların birleştirilememesi sonucuna açılır. Onun için bilginin gerektiği yeri bilmek yanlışlığı  kaldırabilecektir.

Tecrübelerin ışığı altında yarının daha ince boyutlarındaki vazifelerinde yine beraber olabilmek en büyük arzumuzdur.

Liyakatimiz nispetinde varılacak yeni şuurlarda tüm vazifelerin hayırlarını diliyoruz.


Halim Gürol  - 18.05.1985   *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...