dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Müzik Dinlemenin Farklı Düzeyleri

YAZICI DOSTU
Müzik dinlemenin birkaç farklı konsantrasyonu vardır. Aaron Copland’a göre müzik dinlemenin üç temel düzeyi vardır: 
       
        1-Duyumsal düzey,
        2-Anlam düzeyi,
        3-Müzikal düzeyi, 
 
        1-Duyumsal düzey: Yalnızca zevk için  müzik dinlemektir. Öyle ki, sürekli konsantre olmayabilir ve düşünmeyebilirsiniz. 
 
        2-Anlam düzeyi: Aktif olarak müziğe konsantre olmayı, onun duygusal anlamını ya da etkisini içimize çekmeyi içerir. Yeterli konsantrasyonu sürdürürsek bir meditasyon olur. Büyük klasik eserleri dinlerken Beethoven, Handel, Bach v.b.) onun direk Tanrı'dan gelen müzikal bir yayın oluşuna konsantre olun. Sözlerin iletme kabiliyetinin ötesinde müziğin bize Tanrı'nın doğası hakkında, sonsuz gerçek hakkında ve yol hakkında ne anlattığına odaklanın. Daima zihninizle olduğu kadar kalbinizle de dinleyin. 
 
        3- Müzikal düzey: Klasik müzikte nispeten yeni olan kişi için egzersiz gerektiren bir dinleme tarzıdır. İdrak ve sezgiyi göreve çağırır ve idrakimizi ve sezgimizi artırmaya yardım edebilir. Bir bakıma bu tarz dinleme müzik eşliğinde meditasyonun ikinci bir şeklidir. Bu seviyede müzikteki melodi, armoni, ritim ve ses rengi gibi öğelerin aktif biçimde farkında olma üzerine yoğunlaşırsınız. Ve bunun dışında, eserin duygusal anlamı ve müzikal yapısı dahil fark etmeye çalıştığınız bir çok öğe vardır. Bu seviyeyi kullanarak bir çok faktörün farkındalığında bir keskinleşme başlar. Örneğin, belli bir anda hangi enstrümanlar kullanılmaktadır ve bu belli notaları çalmak için neden onlar seçilmiştir? Bir melodi ilk defamı duyulmaktadır yoksa bir tekrar mıdır? Eğer tekrar ise melodi tümüyle aynı mıdır? Belli bir pasajın vermek istediği duygunun çeşidi nedir? Bunların hepsi bir parçayı yaratması için bestecinin de haberdar olduğu cinsten faktörlerdir. Bu entelektüel ve ruhsal evrim süreci çok gerçektir. Modern psikolojik araştırmaların göstermiş olduğu gibi deneyimlediğimiz şey nöron seviyesinde fiilen beyni değiştirmektir.
       
        Yalnızca bir fon müziği olarak bile olsa bu müziğin sık sık ve tekrarlanarak çalınması faydalı bir durumdur. Bunun üç nedeni vardır: 
       
        Birincisi, siz bilinçli olarak dinlemeseniz bile müzik duygular ve titreşimlerinizi etkiler ve onları yüceltir. 
 
        İkincisi, müzik sadece arka planda çaldığı zaman melodiler ve müzikal elementlerle bir tanışıklık sağlarız ve böylece ilk başta bize yabancı, tanımadığımız bir parça yavaş yavaş aşina olduğumuz ve sevdiğimiz, müziksel gelişimini ve melodik içeriğini bildiğimiz ve takdir ettiğimiz bir parçaya dönüşür. 
 
        Üçüncüsü, herhangi bir büyük müziğin sesi, yayınım merkezi kayıt bile olsa, kutsayan ve iyileştiren büyük ve çok gerçek bir ruhsal enerji taşır. Bu enerji odanız veya nerede çalınıyorsa oradaki ortamı şarj ederek duvarları, mobilyaların ve odadaki kişilerin fiziksel atomlarına dahi iyileştirici bir etkide bulunur. Müziğin ayrıca aura üzerinde doğrudan etkisi vardır ve bir kişinin tüm gününü dönüştürebilir. Müzik sona erdiği zaman bile bir saat ve daha fazla bir süre içerisi şarj olmuş olarak kalır ve etkileri görünür.
 
Beethoven ve Ruhsal Yol
Yazar: David Tame
Ege Meta Yayınları
 
Oğuz Demir - 6.03.2009 *dostsite.org* 
 


 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...