dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Bilgiyle Beslenmede Seçim Hakkımız

YAZICI DOSTU


Bilgi Karmaşası Nedir? 

            Ruhsal konularda bilgiye nasıl bakıyoruz? Bilgi edinmenin yolları nelerdir? Nasıl bir bilgi bizde kazanç yaratır? Yararlı bilgiyi nasıl kullanacağız? Hatta bir anlamda bilgi diye bir şey var mıdır? Yoksa zaman kayıtlarını biz ihtiyacımıza göre algılarken bilgi dediğimiz okuma mı meydana çıkıyor? Şuur bunun bütünlüğü müdür? Şuurlanma süresince bilgilenme de çoğaldığına göre, hafıza kaydımızın okunma işlemi bilgi mi oluyor? Yoksa aydınlanma anlamı bilgi yaratımı mıdır? Herhalde bilgi bize gökten zembille inmedi? O zaman şuurluluğumuza göre güç bulacağımız bilgi tanımı nasıl olmalıdır? Bunun gibi pek çok soru üretiriz lakin zihni ışığımızı yakan ve bizi şuur boyutuna sevkeden olay bilgi dediğimiz adaptasyon safhası mıdır? Şuur gücünün bedensel zihin ortam sızıntısına mı bilgi diyoruz?

Güç Veren Bilgi Enerjisi 

           Bilgiler bir hadde kadar bizimdir. İçsel kabulü gerçekleştiremediğimiz zaman bilgi bize yarar sağlamadığı yerde ne kadar bilgi olarak kabul edilebilir. Anlayamadığımız veya açamadığımız bilgiler de şüphesiz bir bilgi kategorisidir. Ancak bizi şuursal işleme sokamayan ve itibarda olamadığımız türden bilgiler de bulunabilir ki durağan bir konumdadırlar. Esas bilginin bizde sevkedici bir fonksiyona sahip olması gerekir. Yoksa kitap sayfalarında hiç bilmediğimiz bilgi şeklinde gördüğümüz ve canlandıramadığımız içinde bilgi deyip geçtiğimiz türden bilgiler de vardır. Elbette netice olarak fizikî ortamın bizi açan ve somut olarak harekete sokan işlemine bilgi derken onu harekete sokan ve kendimizde gerçekleşen fiillerinde bilgiden ötürü sonuçları olarak baktığımızda bu safhadaki bilgiye ne demek gerekecektir?

Bilgi Trafiği 

           Bilgilere yön veren de biz oluyoruz ve kullanımlarında faydalanma da hasıl eden yine zihnimizdir. Aktif bir bilgi kullanımı ile kayıtlanabilen her zihinsel açılım bir bilgidir. Bu kayıtlar ister hafıza ister ses veya yazılım olsun bizde gerektiğinde farklılaşma meydana getirebilecek durumda itibar ettiğimiz türden bilgiler oluşturur. Zira önce bilgi anladığımız manada nedir ve devamında bilgiyi nasıl karşılamalıyız sorularıyla bir vardır ki, zaman ve şartlarla kaydedilemediği için soyutta kalmaya veya esas kaynağı olan enerji planlarında seyrine devam etmektedirler.

Nasıl Bir Bilgi Etkendir? 

           Bilgilerin şuurlu bir karşılamasının olmadığı yerde zihin kayıtlarımızda yer alamayacağı açıktır. Yeterince yer bulanların da önemsenmek ve kullanabilmek üzere saklı bulunduğundaki konumunu yine bilgi olarak ifade etmekteyiz. Lakin buz dağının görünmeyen kısmına nasıl bakılacak ve ne şekilde adlandırılacaktır. Bunu bir sistem olarak görüp kapalı ve gizli bilgi hazinemiz şeklinde mi bakalım. Yoksa varlık enerjimizin açığa şuurla çıkarılan çevrilme işlemi şeklinde mi görelim bilgiyi? Her ne şekilde bakarsak bakalım ve tariflerin sıradan veya felsefî açıdan anlamlarını idrak ölçülerimizle yeniden gözden geçirdiğimizde onun bütün içindeki tek enerjinin idrak ölçüsünde dillendirilmesi veya sözcüklerinden başka bir şey olmadığı görülecektir.

Yararlı Bilgi Menzili 

           Bilgilerin belli ölçüde değerlendirilebilmesinden sonra onun yararının yönünü tayin etmek gereği vardır. Bilginin en yakın birleşeni ile tutuşa geçmesiyle zaman içindeki yolculuğuna devam eder. Büyür, talep çıkartır ve eklenerek devam eder. Bu sistem gereği olmaktadır ve ilkeleri doğrultusunda her bilginin idrak çerçevesinde şuurluluğumuza intikali şart olmaktadır. Çünkü onun barınması ve güç hâsıl etmesi ancak şuurumuzdaki yeri ile mümkündür. Bu dönüşümün olmadığı yerde bilgi muhafaza edilemez veya silinmeye doğru bir harekete geçer. Onu için bilginin tekrarı ile en küçük değerlerde de yer bulması için kaydı gerekecektir.

Ruhsal Bilgi Bütünlüğü 

           Bilginin kayıtlanmasından sonra zihnimizce önemsenmesi yani kullanılması işlemi gelecektir. Bilgilerimizin çalışılmasına devam edilmelidir. Onlar bir yaşam amacı olarak görülmelidir. Bilgiyi ne ölçüde bütünleştirebilirsek o kadar kullanımda tutarız. Birleşmeye yakın olan bilgiler tabii bir çekimle bütünleşirler. Bilgi bütünlükleri bir şuurluluktur. Her şuur da eylemle hız kazanır. Sonuç olarak; bilgiler bizlerde süratle şuurluluğa sevkedilmelidir. Bu sevk işlemi mutlaka eylemle gerçekleşir.

Huzur Veren Bilgiye Bakış 

           Bilgilerin; bizi rahatsız eden, uykularımızı bozan veya ruh sağlığımızı etkileyecek kelime ve cümlelerden arındırılmış olması gerekir. Anlaşılmayan bilgiler veya hak edişle yer bulacak bilgilerin yerinde kullanımları doğru olur. Ayrıca doğru zamanlama içinde verilmeyen bilgiler de bizde bir karmaşa yaratır. Kısaca ortama göre bilgi uyarlaması şarttır. Aksi durumda uyarlanmayan bilgi birikimleri bir bilgi kirlenmesi meydana getirecektir. Bu da zamanla bilgi kirliliğinin kalıcı olarak yer alması olacaktır. Bilgi kirliliği yaşamımızı tehdit edecek ve yaşam kalitemizi düşürecektir.

Doğru Bilgi Yolları 

           Düşünme yeteneğimizi kaybediyor muyuz? Düşünme şeklimiz giderek bozulmaya başlıyor. Olaylar arasında neden sonuç ilişkileri kuramıyoruz. Her olaya şüpheci yaklaşıyor, bu şüpheleri senaryolaştırıyor, daha sonra da neyin şüphe, neyin gerçek olduğunu biz bile birbirine karıştırıyoruz. Bu şüphelerle, bizim tamamen dışımızdaki kaynağı belirsiz yapay gündemler arasında olmadık ilişkiler kurmaya çalışıyor, içinden çıkamadığımız noktalarda ise soruna neden olana bulduğumuz açıklamayı daha da önemsiyor, bir yandan da ondan korkuyoruz.

Bilgi Yollarının Engeli 

           Doğru bir bilgilenme konusu da önem arz ediyor. Bilgi bir gerçek çalışmanın eseri mi? Yoksa sadece ilginç olduğu ifade edilen kanıtlara mı dayanıyor? Öz bilgisi nedir? Herkes öz bilgiye sahip midir? Güvenilir kaynak nedir? Bilgi kaynağı bilimsellikten uzaklaştıkça kirlilik artar mı? Bilimin aydınlık kazandıramadığı yerde itibarımız ne olmalıdır? Bu gibi sorulara tatminkâr cevaplar bulmak ve onların üzerimizden yansımalarının nasıl olacağını bilmek acaba kirliliğin kaldırılması olabilecek midir? Doğru bilgide beslenmeyi nasıl başaracağız?

Halim Gürol

05.02.2009 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...