dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Bilgi ve Aydınlanma

YAZICI DOSTU


           Bilgi tek başına sırrı aydınlatamaz. Ancak insan zihinsel aydınlanmasını sağlamaya başladığı zamandan itibaren o güne kadar kapalı veya sır olanları çözmeye başlar. İnsana hiçbir şey peşin verilmemiştir. Gerçek düşünce, hedefin doğru yerde saptanmasıyla oluşur. Hedefin seçilememiş olması da düşünce enerjimizin israfı olacaktır. Bilgilenme sorumluluk getirir. Bilgi yolu izlenerek doğru hedef saptamaları yapılmalıdır. Çalışma baş tacı edilmeli ve varılan sonuçlar canlı tutularak yeni üst hedeflerin seçimine gidilmelidir. Bu şekilde bilinmeyene olan yolculuğumuz sürekliliğini korumak şartıyla devam eder. Meraklar üzerinden parça parça bilgilerin sentezini yapmak, gayret ve sıkı bir çalışmayı gerektirecektir.

           Görünenin üzerinde düşünmek, istemek ve hak edişler kadar izleyebilmek. Görmenin sonu yoktur, kısaca görünenin ardındakini görmek elbet mümkündür. Geçmiş - Gelecek ve Şimdi... Zaman var mıdır? Yoksa onu biz mi yaratıyoruz? Hangi yönden ve nasıl baktığımıza göre değişecektir. Oluşuma, metafizik açıdan, bir kozmik tezahür olarak bakıyor ve şuur varlığımızı bir hareketli enerji olarak ele alıyorsak, evrendeki tek iradenin içindeki bildiğimiz zaman algılaması, yanılgı olacaktır. Buna göre zaman, şuurlu bakışta yoktur. Ancak şuurla uygun açıklamalar getirilebilir.

Dünyanın 5 Boyut Özelliği

           Geçiş boyutu: Rabsal bilgilerde berzah olarak verilen içinde bulunduğumuz boyut en alt kıstasta yaratımların ve deneyimlerin gerçekleştiği ve sonunda yine Rabsal bilgilerdeki ismiyle Melekût âlemine kavuşacak insanlığı bu âlemin zaman-mekân ve formuna hazırlayan boyutudur. Bu son değildir, daha da ilerisi vardır ve olacaktır.

           Deneyim boyutu: Sonsuz Sınırsız Olan'a ait olan tüm değerler dünya ortamında deneyimlenmektedir. Sonsuz Sınırsız Yücelik, tüm güzelliklerin sahibidir, tüm bu güzelliklerini yaratım boyutu olan dünya da elementten, bitkiden, hayvandan, insandan ve daha da üstü olan insan-ı kâmilden deneyimleyen O'dur.

           Evrim boyutu: Deneyimin olduğu bir yerde evrim de mutlaka mevcuttur. Dünya üzerindeki evrimsel aşama şu ana kadar gelinen en güzel evrim robotu olan insanî robotik ortamı ortaya çıkartmıştır. Evrimin ortaya çıkarttığı her yeni oluşum, sonsuz sınırsızlığa ait değerlerin daha üst kıstaslarda deneyimlenmesini ve bunun sonucunda deneyim yaratılmasını sağlamaktadır.

           Sınav boyutu: Sonsuz sınırsız güzelliklerin sahibi olan Allah Sonsuz sınırsız bilgi, güç ve cevherini burada deneyime sokarken, öğretim ve gözetim fonksiyonlarını devreye sokmaktadır. Ve varlığında yaşadığı her bir zerreye hem öğreten, hem öğretenden öğrenen, hem gözeten, hem gözetilen olmakta ve elbette bunun sonucu olarak da denetim fonksiyonlarını devreye sokarak öğrettiğini ve gözettiğini deneten olmaktadır ki bildiğiniz üzere denettiği de kendinden kendine yine kendidir.

           Vazife boyutu: Sonsuz Sınırsızlık adına dünya tarlasına kendilerini ekerek görev icraat fonksiyonlarını vurgulayan görevliler kadrosu, her zaman iş başında olmuş ve insanlığın kavramını yüceltmek adına bin bir zorluklara katlanarak görevlerini icra etmişlerdir. Bazen bir peygamber olup taşlanmışlar, bazen bir bilim adamı olup asılmışlar ve bazen bir sanatçı olup ancak öldükten sonra anlaşılmışlardır. Çünkü o sanatçının gördüğünü insanlık ancak o öldükten sonra görebilmiştir... Yukarıdaki özellikleri kendinde barındıran Dünya, zerrelerinde Sonsuz Sınırsızlığın yaşadığı her varlığın evrim ve yetişme bahçesidir. Elbette o bahçeyi oluşturan yine sonsuz Sınırsız Olan'dır, o bahçede rol çıkaran; deneyim-evrim ve görev yapan o olduğu gibi...

           Sonsuz Enerji alanı kendinden, kendisini kullanarak yine kendisini yaratır. Burada sözü edilen sonsuz enerji alanı kaos kuramındaki fraktal yapıları ortaya çıkarır. Bilimin çeşitli kuramlarda sözünü ettiği sonsuz enerji alanı ile Tanrı kavramı birdir. Aradaki fark sonsuz enerji alanının belli bir amacı olmayışıdır. Bu alan ancak kendini tanıdığından yine kendine benzer sistemler ve yapılar ortaya çıkarır. Daha doğrusu, yeni bir şey çıkaramaz. Kendini tekrar tekrar yeniler de diyebiliriz. Fakat her yenileyiş biraz daha farklı bir yapının ortaya çıkmasını sağlar. Evrim de bu kendini farklı şekillerde ortaya koyuştan başka bir şey değildir.

           Yaratılabilecek en ilginç şey ne olabilirdi? En yaratıcı bilinç bile, kendini ne kadar zorlasa, farklı farklı yaratılımlar yapar ve sonunda durup düşünüp olabileceğin en ilgincini yapmaya çalışırdı. Peki, en ilginci ne olabilirdi ki? Yaratıcı bir başka bilinç yaratmak? Ya da birden fazla yaratıcı bilinçler yaratmak? Ya da yaratıcılar yaratabilecek yeni yaratıcılar yaratmak? Ve bunun pi sayısı gibi sonsuza kadar uzanması?

Amaç Yaratmak Olabilir mi?

           Her var olmuş olanın ilk amacı, var olmayı sürdürmektir. Cansız dediğimiz varlıklar da var olmak için çaba sarf ederler. Ancak onların çabası aktif değil pasiftir. Yani, onlara etki yapıldığında tepki verirler. Zaten Newton'un birinci yasası "Her etkiye eşit ve zıt bir tepki oluşur" şeklinde olup tüm fizik âleme uygulanan bir yasadır.

           Nitekim insanoğlu da şimdi düşünen bilgisayarlar ya da robotlar yaratma çabasında şu an! Bunu başarsa daha sonraki adım ona yaratıcılık kazandırmak olacaktır mutlaka. Onu kendi kendine yeter bir yaratıcı yapmak isteyecektir. Ve kendi çabasıyla çoğalabilmesini sağlamaya çalışacaktır. Bütün bunlar gerçekleşince de belki onu kendi yaratıcılığını gerçekleştirebilmesi / deneyimleyebilmesi için, kendinle baş başa bırakır.

Halim Gürol

15.01.2009 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...