dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Ruhsal Aydınlanmaya Yolculuk

YAZICI DOSTU


           Doğumla var olup ölümle yok olur gibi görünen insanoğlu aslında sonsuz, ölümsüz ruhtan başka bir şey değildir. Biz insanlar insani doğum ile var olmuyoruz; tüm dinlerde Tanrı tarafından öğretilen gerçek, Tanrısal yaratıcılık ile var olduğumuz ve yolumuzun sonsuza uzanmasıdır.

           Ruh bizim gerçek özümüzdür. Ruh olduğumuzu idrak etsek de asıl gerçek olan Tanrısallıktır, yani sevgi içinde birliktir, birliği idrak etmektir. Bunun adı ruhsallıktır. Kendini ruh olarak idrak eden insan, doğa ile, tüm insanlar ile, hatta Dünya ve Evren ile ruhsal bağını ve birliğini hissederek bunu yaşar.

           Ruhsallık, insanoğlunun bu Dünyada ruh olduğunu idrak etmesinden sonra ortaya çıkabilecek gerçek, Tanrısal, sevgi ve birlik bakışıdır, görüşüdür, yaşayışıdır. Eğer ruhsallık olmasa idi, doğanın tüm renkleri siyah-beyaz olurdu. Oysa doğa engin ruhunu yaşıyor ve tüm sadeliği ve Tanrısallığı ile ruhunu sonsuza taşıyor. Doğanın kucağında iken insan, her şeyin ruhunu hisseder ve kendi ruhunu da hisseder ve yaşar. Gerçek sanat yüreğimize işler, tarif edemeyeceğimiz, daha önce görmediğimiz, bilmediğimiz duyguları ortaya koyar.

           Büyük ve kozmik bir sevgi bağı içinde olduğumuzu sadece ruhumuzla idrak edebiliriz. Yüreğimiz aydınlanıp ısınınca da daha net fark ederiz. İnsanın ruhunu idrak etme vaktidir ve ruhunu kurtarma vaktidir. Ruhlar gergin, geçmişten geleceğe uzanan bir sonsuz yaşamın içinde ıstırap çekiyor. Ruhların sevgi dolu kardeşliği bu ıstırapları kökten çözebilir. Bunun için öncelikle ruh olduğunu idrak etmek gerek. Sonra da ruhların, tek bir bütün olduklarını idrak etmesi gerek. Bunu düşünerek, hissederek değil, akıl ile değil, sadece ve sadece sevgi ile başarmak mümkündür.

           Yeni Çağ, ruhsal enerjiyi kabul ederek hayatın içine alacaktır. Onun var olduğunu idrak etmekle insanlık, büyük buluşlarla dolu Yeni Çağ'a girmiş olacak. Bu nedenle bu yüce kudrete doğru davranmayı öğrenmeliyiz. Bu kozmik enerji günlük hayatın bir gerçeği olarak kabul edilmeli. Yeni, çok daha mükemmel hayatları yaratacak güç olarak kabul edilmeli. Ruhsal enerjiyi doğru şekilde hayata almak, kullanmak ve onunla dünya hayatını çok daha mükemmel bir hale getirmek, başlayan çağın ana görevidir.

           İnsanın tüm başarıları onun içinde var olan ruhsal enerjiye bağlıdır ve O enerji arttığı zaman insanın her çeşit başarısı da artmaktadır. Günlük hayatta ruhsal enerji yemekten ve ısıdan daha çok gereklidir. Çünkü aktif olan ruhsal enerji, uzun zaman yemek yemeden insanın yaşamasını ve çok soğuk olduğu zaman donmamasını da sağlar. İnsanlık çok çeşitli hastalıklardan ıstırap çekiyor. Bu hastalıkların çoğu iyileşme metodunun mümkün olmadığı varsayılan hastalıktır. Ama temizlenmiş ruhsal enerji, tüm hastalıklardan her şeyi iyileştirebilen ilaçtır.

           Ruhsal enerji, fizik açıdan her hareketin kudret kaynağıdır. Hayatı daha başarılı kılmak için günlük yaşamda kullanabilecek fizik kanundur. Ruhsal enerji her şeyin Tanrısal temelinde olan yaratıcı enerjidir. Ruhsal enerji, her şeyin başlangıcında olan enerjidir. Tüm enerjiler ondan ortaya çıkar. Ruhsal enerji hayatta ne varsa her şeyin içindedir. O, tüm diğer enerjileri içerir. Herhangi bir enerji ruhsal enerjinin bir türüdür. Tüm enerjilerin tek bir başlangıcıdır. İnsanın her hareketinde bu en ince enerjinin yer aldığını kelimelerle ifade etmek mümkün değildir. Dünyaları da aynı enerjinin hareket ettirdiğini nasıl ifade edebiliriz. Aynı enerjinin insanın düşüncesinde de, hareketinde de yer aldığını nasıl anlatabiliriz. O hem hareket ettiren, motive eden, hem durduran, hem yaratan, hem de yok eden enerjidir. Onun için küçük veya büyük denen şey yoktur.

           İnsanlar ruhsal enerjiyi idrak ettikleri zaman, Yeni Çağ'ın hayata girdiğini bileceklerdir. O zaman her şeyin temelinde olan saf ve güçlü ruhsal enerjiyi idrak ederek tüm hayatı değiştirmek mümkün olacaktır. Ruhsal güç, insanın sinir sistemlerinde akan bir tür enerjidir. Diğer tüm enerjiler gibi bu da gözle görülemez ama diğer tüm enerjilerden çok daha üstün ve gerçektir. İşte, Yeni Çağ'da ruhun inancı ile ruhu yaşayarak o gücü toplamak mümkün. Ve bu gücü yöneltmek ise, örneğin Dünyaya yöneltmek, sadece ve sadece sevgi ile olabilir. Dünyayı severek mümkündür. Gücü istediğin yöne iyileştirme amacıyla göndermek için sevin ve sadece sevin. Neyse ki, bu gücün Dünyadaki karanlık tarafından kullanılmasının imkânı yoktur. Çünkü o - ruhsal güç, sadece Gerçek Sevgi'ye itaat eder, Gerçek Sevgi'ye sadıktır ve sonsuz sabırla onun yanındadır.

           Her şeyi sevgiyle karşılamak; sorunları da, acıları da sevgiyle karşılamak, onlara en iyi çözüm bulmak demektir. Ruhsal gücü sevgiyle birlikte olması ve sevgiyle yaşanması çok şeyi çözebilir. Her insan kendine de, ailesine de, Dünyaya da bu çok pratik ve basit şekilde faydalı olabilir. Yaşayan ama tükenmekte olan bir çağ üzerinde, sağlam bir şeylerin bulunması çok düşük bir ihtimaldir. Bu konuya acı duymadan yaklaşmak ve gerçekleri soğukkanlılıkla anlamak gerek. Acılarıyla yıkılmakta olan, acıları arttıkça daha çok ve daha çok çöken bir çağın içindeyiz. Bunun içinden bedensel kurtuluş sağlanmasının hiçbir önemi ve anlamı bulunmuyor. Çünkü ruh bunun ne demek olduğunu biliyor.

           Yeni Çağ'a, Yeni Çağ'ın hak ettiği gibi ruhsallık içinde ve ruhsal bütünlükle girmeyi sağlar. Bu konunun yalnızca hissetmek ile hiçbir ilgisi yoktur. O, gözle görüp varlığına inandığınız her şeyden çok daha gerçektir. Bu ise sevgi gücünü her şekilde yaşamak ve bu esas altında görebilmekle olur. Ne kadar fizik yasaların beş duyumuza yansıyan etkileri güçlü olsa da doğru bir ruhsal yaşamın içinde olmak için, Tanrısal sevgiye engel olan bağlantılara hâkim bir yaşam içinde olabilmeliyiz. Doğru yaşam şartlarını temin edemediğimiz bir yaşamda ruhsal gücümüzün yaşanması da kolay olmayacaktır. Doğru izlenim ve katılımlar yapmak, yanlış alışkanlıklarımızdan vazgeçmek, gıda ve yaşam şartlarımızın uygunluğu, çevre ve yakınlarımızla olan diyalogların doğruluğu, yaşamda güttüğümüz amaçların belirlenmesi, değerlendirmelerimiz vb. şartları ayrı ayrı gözden geçirilmelidir.

           Bilgilere bilinçlendikçe farkındalıklar içine giriyoruz. Bilgileri eyleme geçirdikçe değişime uğruyoruz. Değişimler aydınlığın seçilebilme ortamlarıdır. Bilgiler kendi üretim ve değişim sürecimize girmez ise, mentalimizi kapattığımızdan bilinçlenme hâsıl olmaz. Bilgilerin farkındalığa geçirilmesi olmadıkça kabulü de olamaz. Gerçek bilinçlenmemiz ruhsal varlığımızın da keşfidir. Bu keşfi sadece kendimiz yapabiliriz. Bilgi tüm zihinlere açıktır ama bilinçlendirme onu canlandırmış zihinlerin enerjisidir. Bilinçlenme hali, bilgilerin güç yönünde işleme ortamıdır. Bilgi hiçbir zaman mevcut durumunda bilinç değildir. Işığın hâkimiyeti, gerçek iradeyi ve o da ruh gücünü ifade eder. Yeni Çağ eylemi gerektirir. Eylemini gerçekleştirmediğimiz bilgiler kazancımız olamaz. Bilgi bütünlüğü şarttır.

Halim Gürol

08.01.2009 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...