dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Düşündüren İki Hikâye

YAZICI DOSTU


           İmam-ı Gazalî Azrâil'i karşısında görünce aklı başına gelen gafillerden misaller veriyor. Bir adam insan suretine giren Azrail'le bazen görüşüp sohbet ederdi. Bir görüşmesinde dedi ki: "Sakın bana ansızın gelme! ‘Geliyorum, hazırlıklı ol!' diye işaretler ver, ondan sonra gel!" Azrail Aleyhisselâm bu teklifi kabul etti, "Gelmeden önce haberci göndereceğim sana, seninle dostluğumuz var!" diye de ekledi. Aradan bir süre geçti, bir de baktı ki Azrail ansızın karşısında. Son vazife için geldiğini ifade ediyor. Adam "Olur mu öyle?" dedi, "Gelmeden önce haberciler gönderecektin, ben hazırlanacaktım, ondan sonra gelip emanetini teslim alacaktın. Beni gaflet içindeyken yakaladın, şimdi! "Azrail Aleyhisselâm şöyle cevap verdi: "Ben sözümde durdum, dediğim habercileri de önceden gönderdim. Ama senin gafletin o kadar kalındı ki, habercilerimi düşünmeye fırsat bulamadın! İstersen bak şu beyazlayan saçlarına, kuvveti gitmiş bedenine, her geçen gün azalan sıhhatine!" Adam hayretle sordu: "Bunlar senin habercilerin miydi?" "Elbette!" dedi Azrail, "Bunlar benim gelmemin yakınlaştığını bildiren habercilerimdi. Sen derin gaflete daldığından, böylesine açık seçik habercilerimi farkedemedin! Kaldı ki ben hiç haberci göndermeden de gelebilirim. İnsanlar bunu da hesaba katarak gafleti bırakıp tefekkürlü hayatı tercih etmeli, ben gelmeden geleceğimi düşünerek hizmetle dolu hayat yaşamalılar."

           Öğrencisi çok sevdiği merhum hocasını rüyada görebilmek için her gece dualar okuyup uzanıyormuş yatağına. Nihayet bir gece çok merak ettiği hocasını rüyasında görünce hemen sorusunu sormuş: "Hocam! Siz gerçek âleme geçtiniz, biz de arkanızdan gelmek üzere sıramızı bekliyoruz. Sizler orada en çok neden pişmanlık duyuyor, neyi ‘Keşke hayattayken yapmasaydık!' diye hayıflanıyorsunuz? Bize haber verseniz de hiç olmazsa bizler buradayken tedbir alıp aynı hatayı işlemesek, aynı pişmanlığa düşmesek?" Hocası bu samimî öğrencisine demiş ki: "Oğlum! Burada bizler en çok hayattayken daldığımız gafletten pişmanlık duyuyor, keşke bu kadar gaflete dalmasak da buraya geleceğimizi düşünerek hazırlıklı yaşasaydık diye hayıflanıyoruz. Sakın siz de bizim gibi gafletle yaşamayın, sıkça tefekkür edin. Çünkü gafletin en büyük düşmanı tefekkürdür. Tefekkür eden gafletten kurtulur, gafletten kurtulansa hayatını hizmetlerle değerlendirerek yaşar, pişmanlık duymayacağı hayatla gelir buraya."

03.01.2009 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...