dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Yansımalar

YAZICI DOSTU


           Dünya hiçbir zaman rahat, yan gelip yatılacak bir yer olmadı. Kimileri öyle yaşamış gibi gelebilir, çünkü bu tutumlarına karşı ne bedel ödediler bilmiyoruz. Ama hiç olmazsa son yüz yıla kadar insanın kimliği, inancı, vicdanı, ve eğer görünür bir hastalığı yoksa bedeni ile bir sorunu yoktu. Kim olduğu ortada; kayıtlarda adı sanı belli. İnancını sorgulamaya gerek yok; camiye veya kiliseye gider, imam, rahip ne diyorsa dinler ibadetini yapar. Dininin emirlerini olabildiğince yerine getiriyorsa vicdanıyla da bir alıp vereceği olmaz. Hele beden üzerinde düşünülmeye hiç gerek yoktur. Düşünün 100 yıl ve hatta 50 yıl önce birine “nefes almayı bilmiyorsun” deseniz, her halde çok gülerdi.

           Ne var ki son yüzyılda “zaman” insana diyor ki, kim olduğunu bilmiyorsun, sandığın kişi değilsin; masallara inanıyorsun, gerçek çok başka; ibadetin ibadet değil, vicdanın vicdan, gönlün gönül değil; hele bedeninle ilişkin hiç yok, onun mabedin olduğunu bilmiyorsun, mabedini temiz, ışıklı, güzel tutmuyorsun! Çünkü nefesin nefes değil! Beden denince ilk akla gelen doğal olarak nefes! Beden her şeyden önce nefesle ayakta duruyor.

           Nevşah Fidan, Yansımalar (*) adlı kitabında doğru nefes almanın anlamı ve önemi konusunda bakın neler yazıyor: ”...Bizler aslında sadece nefesimizden ibaretiz. Sahip olduğumuz tek şey, hepimizde aynı olan, sorgulayamayacağımız, her zaman her yerde var olan tek şey nefes. Peki, size bir soru... Her yerde, her zaman, koşulsuz şartsız var olan, herkeste olan TEK şey... BİR olan, SONSUZ olan... Bu sözler size ne hatırlatıyor? Tanrı’yı değil mi? Bilmem nefesin önemini anlatabildim mi?

           Nefes sağlık, mutluluk, huzur, neşe ve Tanrı ile evrenle tam anlamıyla bağlantıda olabilmenin tek yolu. Keşke bunu herkes görebilse... Ama “biliyorum” ki, sadece “bilmek isteyenler” bilecek... Diğerleri sevgiyi, pozitifliği, iyi ve güzel olanı hayatlarına sokmakta gecikmeye devam edecekler.”

           Nefes konusunda pek çok kitap var. Ancak gerçek nefes, fiziksel nefes’in derinlerindeki yedi nefes öylesine büyük bir bilgi ki, tek kitaba sığmıyor. Okuduğumuz her kitapta, diğerlerinde eksik kalmış olanı görüyor ve okuduğumuz her kitapta söze dökülememiş olanı kendi içimizde buluyor, tamamlıyoruz. Bu nedenle nefes konusunda daha önce kitap okumuş olsanız bile Nevşah Fidan’ın Yansımalar 'ını okuyarak nefesle ilgili yepyeni keşiflerde bulunabilir, onun deyimiyle nefesinizi değiştirerek, yaşamınızı değiştirebilirsiniz.

Güney Haştemoğlu

(*) Yansımalar, Sistem Yayıncılık, sayfa: 55 – 2008

08.12.2008 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...