dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Geleceği Öğrenmek

YAZICI DOSTU


           Hz. Süleyman zamanında bir adam hayvanların dilini öğrenmek ister. Bu konuda çok ısrar eder. Fakat Süleyman Peygamber bu işin ona zarar vereceğini, istememesini söyler. Buna rağmen adam ısrar eder, "Hiç olmazsa bahçemdeki hayvanları anlayabileyim" der. Bütün ısrarlarının sonucunda bu isteğine kavuşur ve büyük bir sevinçle evine gider. Beklemeye başlar. Bir süre sonra evin hanımı bahçedeki köpeğe bir parça ekmek atar, fakat ekmeği köpek alamadan horoz kapar.

           Köpek horoza kızar; 'Sen yerdeki yemi, arpayı buğdayı yiyebilirsin, niye benim rızkımı aldın, o ekmek benim hakkımdı' der. Horozda; 'Sen hiç merak etme yarın ev sahibinin atı ölecek ve sen bol bol et yiyeceksin, o yüzden bırak bu ekmeği ben yiyeyim' demiş. Köpekte razı olup ekmeği horozun yemesine ses çıkarmamış.

           Adam bunu duyunca hemen pazara gidip atını satmış, aklınca ziyandan kurtulmuş. İçin için sevinerek 'Ne iyi yaptım ölecek hayvandan tam zamanında kurtuldum' demiş. Ertesi gün kendisine et verilmediğini gören köpek horoza söylenmiş; 'Hani at ölecekti, hani ben bol bol et yiyecektim. Sen yalancısın bak ben aç kaldım' demiş. Horoz; 'Ben yalancı değilim, ben günün doğumuyla uyanırım ve bazı gerçekleri görürüm, at gerçekten öldü satıldığı yerde. Ama merak etme yarın evin kölesi ölecek, onun arkasından yemek verecekler, sende artanlardan doyarsın merak etme' demiş.

           Adam bunu duyar duymaz hemen kölesini almış, pazara götürmüş ve satmış. Sonra mutlu mesut evine dönmüş. 'Çok şükür bir ziyandan daha kurtuldum, ne iyi bir şeymiş bu hayvanların dilini öğrenmek, iyi ki de öğrenmişim' diye sevinmiş yeniden.

           Köpek yine horoza kızmış, bir daha ona inanmayacağını söylemiş. Horozda; 'bana kızma, köle satıldığı ev de gerçekten öldü, söylediğim doğruydu ama yarın ev sahibinin kendisi ölecek, geride kalanlar acılarından şurada gördüğün öküzü kesip büyük bir yemek verecekler, sadece sen değil bütün ahali doyacak merak etme' demiş.

           Gafletteki adam duyduklarına inanamamış. Meğer kendi canının karşılığı olan malını korumakla, diğer insanlara zarar yüklemekle kendine etmiş. Geleceği öğrenmekle kazanç sağladığını sanmış ama geleceğin hayrını ve şerrini Allah'tan başka kimsenin bilemeyeceğini bilememiş...

21.11.2008 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...