dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Parçalanan Gökyüzü — Paul Anderson

YAZICI DOSTU


           Cliff Bronson'un apartman katı, karakterini yansıtırdı. Arkaik tarzdaki hafif koyu mobilyalar ve şömine, rahat bir görünüm içindeydi. Yumuşak ışık veren lambanın aydınlığında, küçük alevler görünür, kaybolurdu. Raflar, eski müzik ustalarının plaklarıyla doluydu ve duvarlarda Aeschylus'dan Guthrie'ye dek, Dünya'nın en büyük edebiyatçılarının en çok satan kitapları diziliydi.

           Plakları arasında en son pop sanatçılarının eserleriyle birlikte, Stravinsky ve Berlioz'un yapıtları da bulunurdu. Shakespeare, Goethe ve Voltaire arasında bazı değişik yazarlar da vardı. Karşılıklı duvarlarda Frans Hels'ın sayılı eserleri yanında, Dali'nin son resimleri de asılıydı. Düzenleme, dikkatli olduğu kadar sembolik bir anlam da veriyordu.

           New York'un parlayan milyonlarca ışığının oluşturduğu duvara bakan bir pano pencere dikkati çekiyordu. Gerçek, odanın karşısındaki yüzeye yansıyordu. Fakat duvarlar arasında önemlilik sırası ve sürat kaybolmuştu. Pahalı radyo-televizyon kapalıydı. Sesi, günler ve haftalar süren bir savaşa karşı koyamamıştı. Konuşmacı, Delius'un kayda alınmış soluğunu, belki de asla gerçek olmamış bir barışı, uyuklayan sloganların ötesinde unutkanlık ve uyuşukluğa terk etmişti.

           Bronson'un keyifli bekârlığı, ilginç bulduğu konularla tüm gece konuşmayı sağlama avantajında düğümlenmemişti. Düşünen zekâları bir araya getirmeyi, onlara viski ve sigara ikram ederken, iyi bir ev sahipliği yapmayı da yeğlerdi.

           Bu gece Reymond Bruckhart ve Cari Gray'ı davet etmişti. Yeni bir ahbap da edinmişti: Bernie Cogswell. Kibar bir çocuktu. Derin bir koltuğa gömülmüş bedeninde en dikkati çeken yeri, gözleriydi. Bronson, bir bilgin olarak Cogswell'in kendilerine son atom projesi konusunda bilgi vereceğini umuyordu. En azından son tartışmalarında, olumlu bir felsefe uygulamaları mümkün olacaktı; yine de fazla bir şans tanımıyordu, çünkü Cogswell tartışmaya girmek istemez görünüyordu.

           Burkhardt ve Gray, bir tartışmaya hazırlanıyorlardı. Gerçi konuya doğrudan girmiyorlardı, ama kullandıkları sözcüklerden, akıllarından geçen anlaşılıyordu. İkisi de dövüşlerini uzaktan sürdürüyorlar ve karşılarındakine kaçma fırsatı tanımıyorlardı.

           Gray, büyük bir fabrika kuruluşunda sorumlu yönetmen olup dik başlı, gerçekleri katı gören bir kişiydi. Hayal gücünden yoksundu. Sadece Bronson'un açısından, kendine göre iyi bulduğu bu toplantılardan birine çağırılmayı düşlerdi.

           Burkhardt bir heykeltıraştı. Yarattıklarından özel bir zevk alırdı. Orta yaşlı, bir düşçü, bir şair, mistik bir kişiydi. Küçümseme huyundan dolayı, en mantıksal metotları bile, mısralara döküverirdi.

           Bronson, bir oyun yazarına benzerdi; veya karakterlerini mutlak tiplerden geçen ve onları rahatça tartışmaya süren Thomas Mann'ın düzeyinde bir romancıydı.

           (devamı için) → http://www.x-bilinmeyen.com/79oyk/id3.htm

Parçalanan Gökyüzü, Paul Anderson, Çeviri: Ayça Bike 

12.09.2008 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...