dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Son Soru — Isaac Asimov

YAZICI DOSTU


           Isaac ASIMOV'un MULTIVAC (Multy-Analog-Computer) dizisinden olup 1956'da kaleme aldığı bu güzel öykü, insanlığın gelecekte nasıl bir evrensel şuur ve zihin olacağını ve yaratımı yeniden nasıl başlatacağını anlatması açısından ilginçtir.

           Son soru ilk defa, insanlığın ışığa ilk adım attığı 21 Mayıs 2061'de, biraz da jest olarak, soruldu. Soru, viski sodalar üzerinde yüzen buz küpleri üzerinden ortaya çıkarak beş dolarlık bir bahisle sonuçlandı ve şu şekilde oluştu:

           Alexander Adell ve Bertram Lupov, Multivac'ın iki sadık görevlisiydi. Bu dev bilgisayarın tıkırdayan ve yanıp sönen -millerce ve millerce uzunluktaki- soğuk çehresinin ardında ne olduğunu, insanoğlu ne kadar biliyorsa, onlar da o kadar biliyorlardı. En azından, sıradan birinin tamamen kavrayamayacağı bir noktadan ötesinde kalan devrelerin ve rölelerin genel planı hakkında görüş sahibiydiler.

           Multivac kendi kendini ayarlıyor ve düzenliyordu. Öyle de olmalıydı; çünkü hiç kimse ne onu yeterince hızlı düzeltebilir ne de ayarlayabilirdi. Bu yüzden Adell ve Lupov, şimdilik herhangi birinin yapabileceği kadar, yüzeysel ve umursamazca, dev canavara hizmet ediyorlardı. Onu veri ile besliyor, ihtiyaçlara göre soruları ayarlıyor ve konulara göre yanıtları çeviriyorlardı. Açıkçası onlar ve onlar gibi olan diğerleri, Multivac'ın şöhretini tamamen paylaşma hakkına sahiptiler.

           Onlarca yıldır Multivac, insanın Ay'a, Mars'a ve Venüs'e ulaşması için öncü fırlatıcıların ve gemilerin tasarımlarına yardım etmişti. Ancak bunun ötesine geçmek için, Dünya'nın zayıf kaynakları, gemileri desteklemiyordu. Uzun yolculuklar için çok fazla enerjiye gereksinim vardı. Dünya, kendi kömür ve uranyumunu giderek artan bir ustalıkla sömürdü; zira sadece ikisinden çok miktarda vardı.

           Ama yavaş yavaş Multivac, daha derin sorulara daha esaslı yanıtlar vermeyi öğrendi. Ve 14 Mayıs 2061'de kuramsal olan, gerçeğe dönüştü.

           Güneş enerjisi depolandı, dönüştürüldü ve gezegen çapında doğrudan kullanıma sunuldu. Tüm Dünya, kömürünü yakmayı ve uranyumunu bölmeyi bıraktı; ve Dünya ile Ay mesafesinin yarısı kadar bir yörüngede dönen bir mil çapındaki küçük bir istasyona bağlanarak, düğmeye bastı.

           Yedi gün bunun kutlanması dinmek bilmedi. Adell ve Lupov sonunda halkın çılgınlığından kaçmayı ve kimsenin onları aramayı akıl edemeyecekleri, Multivac'ın yarı gömülü gövdesinin göründüğü yer altı bölmelerinde, sessizlikle buluşmayı becerdiler. Görevsizce, aylakça, muhtevasını aptalca tıkırtılarla düzene sokan Multivac da kendi tatilini hak etmişti ve delikanlılar da bunu onunla paylaştılar. Aslında, onu rahatsız edecek, bir girişimleri de yoktu.

           Birlikte bir şişe getirmişlerdi ve şu anda onları yegâne ilgilendiren, şişeyle ve birbirleriyle arkadaşlık ederek dinlenmekti.

           "Düşününce şaşırtıcı geliyor!" dedi Adell. Geniş çehresinde yorgun çizgiler vardı. Cam bir çubukla, üzerinde hantalca yüzen buz küplerini seyrederek, yavaş yavaş içkisini karıştırdı. "Tüm enerjiyi sonsuza kadar bedava kullanabiliriz. Eğer istediğimiz kadar yeterli enerji sağlayarak Dünya'yı büyük bir erimiş demir külçesine çevirsek bile, yine de asla fazla enerji kullanmış olmayız. Tüm enerjiyi sonsuza kadar ebediyen ve ebediyen ve ebediyen kullanabiliriz."

           Lupov başını yana eğdi. Bu biriyle zıtlaşmak istediğinde yaptığı bir alışkanlıktı ve biraz da, buzlarla bardakları taşımış olduğu için, şu anda zıtlaşmak istiyordu. "Ebediyen değil!" dedi.

           "Ah, lânet olsun! Sonsuza kadar denebilir. Güneşin enerjisi bitene kadar, Bert."
           "Bu sonsuzluk değildir."
           "Tamam, sonra. Milyarlarca ve milyarlarca yıl. 20 milyar sözgelimi. Tatmin oldun mu?"

           Lupov, şu anda kaybolan bazı şüphelerini gidermek için, seyrekleşen saçları arasında parmaklarını dolaştırdı; içkisini kibarca yudumladı: "20 milyar yıl, sonsuzluk değildir."

           "Bu, zamanımızın sonu olacak, değil mi?"
           "Uranyum ve kömürün de..."

           "Tamam, ama şimdi her özel uzaygemisini Güneş İstasyonu'na bağlayabiliriz ve yakıt sorunu olmadan Pluto'ya kadar milyon kez gidip dönebilir. BUNU kömür veya uranyumla yapamazsın. Bana inanmıyorsan, Multivac'a sor."

           "Multivac'a sormama gerek yok. Bunu biliyorum."
           "Öyleyse Multivac'ın bizim için yaptıklarını küçümsemeyi bırak!" dedi Adell, öfkelenerek. "O, doğru olanı yaptı."

           "Yapmadığını söyleyen kim? Benim söylemek istediğim, bir güneşin sonsuza kadar kalmayacağıdır. 20 milyar yıl için güvenlikteyiz, ya sonra?" Lupov, hafifçe titreyen parmağını diğerine doğrulttu: "Ve sakın 'başka bir güneşi devreye sokarız', deme."

           (devamı için) → http://www.x-bilinmeyen.net/sonsoru

Son Soru, Isaac Asimov, Çeviri: Ayça Bike

12.09.2008 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...