dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Düşünme Eylemi

YAZICI DOSTU


           Düşünmenin ne olduğunu biliyor muyuz? Bildiğimiz şeyleri tekrarlamak, düşünmek değil, anımsamaktır. Endişeler, korkular, geçmişle ilgili kırgınlıklar duygularımızın, dar şuurlarımızın ve zihnimizin, bir gücü yanlış kullanarak bizlere oynadığı oyunlardır. Düşünme sözcüğünün yanlış kullanımları bizi her zaman “düşünen” insanlarmışız gibi gösteriyor. Düşünce insana bağışlanmış bir gücün şuurlu olarak yüksek kullanımıdır. Bu güç bir anlamıyla da zamandır ya da zamanın bizden beklediği şuurdur; yanlış kullanım bizi zamanın dışına atar. Ve biz hala düşünmeye devam ettiğimizi zannederiz. Gerçek olarak düşünmemizi sağlayacak uyaranlar sürekli olarak çevremizdedir. Üst Sistem, olaylar, kalp yoluyla hissettirişle ve bilgiler yoluyla insanı aralıksız olarak uyarmaktadır. Olaylar, okuduğumuz kitaplar zihnimizde bir yükselme, yaşamımızda bir değişim meydana getirmiyorsa düşünemiyoruz demektir. Düşünme gerçeğin eylemidir. Kişinin iki gününün aynı olmaması, düşünme eylemi ile yaşamın sürekli değişimidir. Yaşam veya zaman veya şuur bir ırmak gibi akıyor. Düşünme eylemi ırmak olmaktır.

           İyi bir kitap, bir düşünce ürünüdür ve bizi düşündürmesi beklenen bir uyarandır. Eğer, şuurumuzu, yazarın şuur seviyesine yükseltebilirsek, kitabın sözünü ettiği gerçeği anlamış oluruz. Eğer ulaştığımız yüksek zihin seviyesini sürdürebilirsek kitaptaki fikir bizim zihnimize daha başka doğruları, üst gerçekleri çeker ve izi sürdüğümüzde huzur ve sevinç veren daha nice gerçekleri karşılarız. Ancak, yazarın kendi deneyimini okuyarak biz zihnimizi yükseltmiş ve o bilgiyi anlamış olsak bile iz sürmüyorsak, kısa sürede o anlamı kaybederiz. Hatta “neden bu kadar heyecanlanmıştım acaba” bile diyebiliriz. Bütün bunları sohbetler için de söyleyebiliriz. Bir sohbetten veya kitaptan akan bilgi, gerçek düşünme eylemi varsa zihni ve şuuru yükseltir, bizi “zaman yolcusu” yapar. Hatta zaman zaman kendi kendimize iken girdiğimiz bir derin düşünce sırasında heyecanla anladım, der, gözyaşları içinde şükrederiz. Ama ne yazık ki değişmeyen günlük yaşam bizi tekrar aşağı çeker, bize gerçek düşünceyle eriştiğimiz yeri, şuur zirvemizi unutturur, keşke yazsaydım deriz. Bu nedenle mucizeyi düşüncelerinizde arayınız denmiştir ki en büyük mucize zaman yolcusu olmak, yolculuğu sürdürmektir. 

           Bir kitap veya sohbet onu oluşturanın düşüncesinin en yüksek kullanımıdır. Kitabı okuyan veya sohbeti dinleyen kişi ise ya düşünerek o frekansa erişemediği için olaya kenardan bakan bir izleyicidir, anladım zannetmiş ama anlamamıştır, ya da gerçek bir düşünceyle anlamı yakalamıştır. Yakaladığını nasıl anlayacağız? Hani sözler vardır, “bir kitap okudum hayatım değişti”, “bir gönül adamıyla tanıştım, hayatım değişti” gibi. İşte gerçek düşünme ile anlamı yakalayanın hayatı değişir. Oku, oku veya bir yerlerde toplantılara katılıp dur, yaşam değişmiyorsa sadece kendimizi aldatırız.

Güney Haştemoğlu

20.07.2008 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...