dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Yeni Baştan — Cem Kılıç

YAZICI DOSTU


           Eğitmen sınıfa dersini vermek üzere geldi. Tüm öğrenciler sessizce dinlemeye hazırlandılar. Bu günkü konuları bir mikrop türüydü. Eğitmen derse başladı. 

           — Bu günkü konumuz yeni bir mikrop, bu hastalığa yakalanmış bir hastayı dün sabah getirdiler. Birazdan doktorların eşliğinde uygulamayı göreceksiniz. 

           Öğrencilerden biri söz isteyerek ayağa kalktı: 

           — Eğitmenim bu mikrobun adı nedir? Çok mu zararlıdır acaba?

           — Aslında ilginç bir mikrop, zira tek olduğunu anladık. Ve bir eşini daha yapmıyor. Yani çoğalmıyor ama ona benzer böyle başka özelliklerde tek mikroplarda çıkabilir. Herkeste olabilir. Yayılabilir mi bilmiyorum. Nasıl meydana geldiği bilinmemekte fakat anladığımız kadarıyla eskiden beri bu vücuttaymış. Ve bir sebeple zararlı olmaya başlamış. 

           Arka sıralardan bir öğrenci ayağa kalkarak soro yöneltti. 

           — Yapısı hakkında araştırma yapıldı mı? 

           — Yapıldı ama anlaşılamadı. Elektronik mikroskopta dahi zorla bulabildik. Dolayısıyla yapısı hakkında bilgi sahibi olamayacağız. 

           Bu sırada kapıdan sınıfın ortasına hastayı getirdiler. Sınıf gerektiğinde ameliyat için kullanabilinecek şekildeydi. Öğrenciler sessizce seyretmeye koyuldular. Eğitmen tekrar açıklamaya başladı: 

           — Dün akşama kadar yapılan araştırma sonunda, bu mikrobun özel yapılmış karbondioksitten etkilendiğini anladık. Elektronik mikroskobun kolu bu hava ile dolu bir şırıngayı hastanın mikroplu bölgesine sıkacak. 

            Doktorlar elektronik mikroskobu çalıştırarak havayı boşalttılar. Öğrencilerden biri daha ayağa kalkarak soru yöneltti: 

           — Şimdi mikrop yok edilmiş midir? 

           — Hayır diye eğitmen cevapladı. Mikrobun eski haline yani ölü hale gelmesini sağladık. Bundan sonra ne zaman faaliyete geçeceğini bilmiyoruz ama bu faaliyetin yine eskisi gibi zararlı olması gerekmez. Faydalı da olabilir. Aksi halde aynı işlemi tekrarlarız. Hem belki o zamana kadar yapısını da çözebiliriz. 

           Eğitmen sözlerini burada bitirerek notlarını aldı ve kapıya doğru yürüdü. Birden bir kız öğrenci atılarak: 

           — Eğitmenim aklıma birden bir şey geldi. Bu mikroba dünya adını verebilir miyiz? Birden aklıma geldi.

           Eğitmen şaşırarak döndü ve kızın yüzüne bakarak: 

           — Evet, aynı şey şu an benimde aklıma gelmişti. Elbette niye olmasın. Böyle diyerek sınıftan çıktı. 

           Bütün öğrenciler düşünceli düşünceli sınıfı boşalttılar. Dünya yeniden ne zaman canlanacaktı acaba? Kendileri henüz elli milyon yaştaydılar. Çok gençtiler henüz. Belki on milyon yıl sonra yine kadın hastalanırdı, kimbilir?

Cem Kılıç – 01.12.1978

19.07.2008 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...