dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Bütünlük

YAZICI DOSTU


           İnsan çok çeşitli hâlleri yaşamakta olan ve bu yönüyle Dünya yaratılmışlarının içinde gerçekten seçkin bir yer tutan hâl zengini eşsiz bir varlıktır. Deneyim alanı bu nedenle öylesine geniştir ki, onu bir hâlden bir hâle geçiren nedenlerin kıymetini hiçbir zaman bilemez ve bu nedenle de araştırma ihtiyacını hissetmediğinden öğretisini de fark edemez. Oysaki hâlden hâle geçiş içinde bulunduğu fizik yapıyla maddede tezahür eden yükseliş programının bir gereğidir. Farkına varılan ve yerine oturtulan her hâl kişinin bütünlenmesinde bir adımdır. Ve insan içinde bulunduğu deneyim dünyasından ancak bu bütünlüğü elde ederek mezun olabilecektir. Bu tekâmül denen akışın Dünyasal evresidir. Bütünlük denge halidir. Bütünlenemeyen insan denge durumuna da gelememiştir.

           Sallanır durur hâller arasında. Bazen birine tutunur, bazen bir başkasına. Ve tutunmaları da çoğunlukla olması gerekene değil, kendi isteklerine hizmet edenedir. Bu safhada bütünlenmeye kapı açmayan, aşılması gereken hâller devreye girer. Kişi haklılık çarkındadır, kurtulamaz ta ki güçlü bir uyaran devreye girinceye kadar. Uyarma kişinin ihtiyacı yönündedir. Bu kısılan imkânlar olduğu kadar, zenginleşen imkânlar ve beklenmeyen fırsatlar şeklinde de sunulabilir, hatta hiç de layık olmadığı yerlere bir çırpıda ulaştırılarak şaşırtır çevresini veya güçlü ıstıraplarla yola girmesi istenir. Öylesine çeşitli senaryolar devreye girer ki, olay bir formülle ifade edilemez. Uyaran bilinçli bir fark edişle düzelmeye neden olmadıkça sürer gider şekil değiştirerek. Bunu insanlar tatminsizlik, mutsuzluk olarak veya iyice şaşırarak yaşarlar geniş zamanda. Hiçbir şey yolunda değildir onlar için. Hatta dünyasal yaşam şartları çok mükemmel olsa da. Eksik olan bir şeyler vardır yaşamlarında, nereden nasıl tamamlayacaklarını bilemedikleri.

           Bütünlük kendini bilmeyle elde edilirken kendini bilmenin ne yönde olacağını bilmek de ayrıca alınacak yol için bilinmesi gerekenlerdir. Kendini bilme genelde insan yapısının bu gün ortada olmayan taraflarının bilinmesi yönünde düşünülür. İnsan görüneni bilmeden görünmeyeni bilmeye meraklıdır çünkü. İster ki bilinmeyen, ona bütünlenme gerektirmeyen bir açıdan ulaşsın. Yani biraz meditasyon, biraz nefes, biraz pozitiflik, biraz her şeyin kendinde olduğu bilgisi ve bir tutam da neyi anlatmak istediği pek de anlaşılamayan bilgi ve sonuçta bir çırpıda kendini bilmek. İnsanlar bu şekle yönlendirilir, bir yerde gerçekten kendini bilme yolunu kapatarak. İnsan mucize yaşamaya meraklıdır. Kendini bilmenin de az çaba çokça mucizevî bir şekilde gerçekleşmesini bekler. Bunun için neredeyse örgütlenmiş bir gelişim sektörü kurulmuştur yeryüzünde. Ver parayı, birkaç şey öğren, her şey senin olsun, bütünlük hariç. Tatminsizlik ve mutsuzluk üzerine kurulu bir sömürü düzeni, her biri ayrı telden çalan ve dolarla iş yapan. Paran yoksa bilgi de yok. Hizmet insanaymış gibi lanse edilse de, gerçekte nereye ve hangi amaca meçhul. Oysaki istek ve çabayla sonuç verecek çok sade formüller insanların kurtuluşu olabilir. Hâlden hâle geçişini izle + nedenini keşfet + onu düzenle veya hayatından çıkar = Bütünlük.

           Görüş, hissediş ve bilişin engellerden arınmış hali bütünlüktür. O varoluşa yatay ve kısıtlı bir açıdan değil, dikey ve geniş açıdan bakmanın ifadesidir. Dikeylikteki yükselti ne kadar fazla olursa açı da o derece genişler ve bütünlük zamanda daha fazla yer tutar. Zamanda yer tutmayı başaran şuur ise maddeye de hükmetmeye başlamış demektir. Burada şuur da bütünlenmiştir. O da çalkantılardan kurtulmuş ve kendini bilmiştir.

           Zamanda yer tutmak önemlidir. Bütünlükten uzak şuur zamanda yer tutamaz. Sürekli hâlden hâle geçen yapı ancak zamanda ileri geri oynayıp kendini canlı tutmaya çalışabilir. Bu ise zaman kaybıdır. Önemsenmelidir ve kaybın bizzat kişiden kaynaklandığı bilinmelidir.

           Bütünlük evren yasasıdır. Var olan her şey bütünlenme ihtiyacındadır. Bunun farklı ve yaygın anlatımı “bütüne karışmak” olarak ifade edilir. Oysaki önemli olan, bilinmesi gereken öncelikle bütün olmayı başarmaktır. Bu hâl yaratılışın her katmanında farklı uyaranlar tarafından gerçekleştirilir. Dünya uyaranı ise duygu- ego planıdır. Yani insanın neredeyse hiç ara vermeden yaşadığı “hâlden hâle” geçiş serüveni. Duygu ve ego olmadan insan nasıl yaşardı acaba? Hayal etmesi bile ürkütücü. Ve bütünlendiğinde nasıl yaşayacak, maddeye hükmetmesi nasıl olacak bu da ayrı bir soru.

           Her şey şuurla aydınlanacak. Hâlden hâle geçiş bitecek, tek hâl yaşanacak. Dünyasal duygu-ego planı sonlanacak ve belki de sadece “biliş” planı devrede olacak. Bütünlük ve biliş. İşte insanın Tanrısal olduğu nokta budur diye düşünüyorum.

Selay Gunon

03.07.2008 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...