dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

Kurt Vonnegut’tan Yaşam Dersleri

YAZICI DOSTU


           Amerikalı hümanist yazar Kurt Vonnegut (11 Kasım 1922–11 Nisan 2007) bilimkurguyu, mizahı ve insanı ironiyle ele aldı: Cornell Üniversitesi'nde biyokimya okuduktan sonra İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa'da asker olarak hizmet verdi. Almanya'da savaş esiri olarak ele geçirildi ve Dresden şehrinin müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu. Bu olay Vonnegut'u derinden etkiledi ve sonucunda en başarılı romanı, Slaughterhouse-Five’ı (Mezbaha No 5) yazdı. Bu kitap sayesinde çağdaş Amerikan yazarlarının önde gelenlerinden biri oldu. Savaş sonrası, yazarlığa zamanının çoğunu ayırmadan önce, Şikago Üniversitesi'nde antropoloji dalında uzmanlaştı. Başlangıçta bilim-kurgu üzerinde yoğunlaştı ve ilk yayınlanan romanı, Player Piano (Otomatik Piano), bu dalda Vonnegut'a büyük övgü kazandırdı. İşte kendi dilinden hayata dair satırlara bir göz atalım.

           Her şeyin az biraz anlamı olsun istedim ki, sinirli yerine, evet, mutlu olalım hepimiz. Ve yalan­lar uydurdum hepsi de cuk otu­ran ve bir cennet yarattım bu kederli dünyadan. Bir eleştirmenin bir roman karşısında öfke ve nefret gös­termesi mantıksızdır. Bu, insanın zırhını kuşanıp dondurmaya sal­dırması gibi bir şeydir. Bir şeyi taklit etmeye çalışır­ken dikkatli ol, çünkü sen taklit etmeye çalıştığın şeysin.

           İnsanlar ne kanseri yendikle­rinde, ne Mars'a gittiklerinde, ne de ırkçılığı önlediklerinde mutlu olabilirler. Mutluluk, ilkel top­lumlar gibi yaşamanın yolu bu­lunduğunda gerçekleşecektir. Bu benim ütopyam. Bize bu gezegeni bir harabeye çevirme hakkını kim veriyor, ger­çekten merak ediyorum. En uçtaki, sınırdaki çizgiye ulaşmak ve orada kalmak iste­rim. Orada, merkezdeyken göremeyeceğin her şeyi görebilirsin.

           Tüm işlerini gelişigüzel bir şe­kilde yapıyorsan, körler ülkesin­deki tek gözlü kişisin demektir. Kahkaha ve gözyaşı, düş kırık­lığı ve tükenmişliğe verilen cevap­tır. Ben gülmeyi tercih ederim; çünkü bu, ardından daha az te­mizlik işlemi gerektiriyor. Bir şeyi öğrenmeye çalışan, öğrenen ve sonunda kendini daha akıllı hissetmeyen kimse­den sakın. Olgunluk, kahkaha hiçbir şey için çare olmadığında karşılaştı­ğın acı bir düş kırıklığıdır. İnsanlar kiliseye vaaz dinle­meye değil, Tanrı'yı hayal etmek için gelirler.

           Yıl 2081... Ve sonunda herkes eşit... Bugün genç insanlar hayatla­rında neler yapabilirler? Çok şey... Ancak yapabilecekleri en cesurca şey, korkunç yalnızlık hastalığının iyileşeceği bir top­lum yaratmaktır. Kim daha zavallı durumdadır? Polis tarafından bağlanan ve susturulan bir yazar mı; özgürlük ortamında yaşayıp da söyleye­cek hiçbir şeyi olmayan mı?

           Yeni bilgi, yeryüzündeki en de­ğerli üründür. Doğrularımız art­tıkça zenginleşiriz. Sırf bazılarımız okuma-yazma biliyor ve biraz da matematikten anlıyor diye evreni fethetmeye hakkımız yok. Artık eskisi gibi yazamadığım­dan şikayetçi oluyor kimileri, be­nim yaşıma gelen doktorlar, avu­katlar işlerini yapamaz iken be­nim hâlâ yazı yazıyor olabilmem bile büyük bir başarıdır. Yaşlılık noktalı virgül gibi...

08.07.2008 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...