dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

“Senin İsteğin Benim İsteğimdir”

YAZICI DOSTU


           Şubat ayı sevgililer için özel bir anlam ifade eder. Bu ayın ardından, sevgililik ve ilişkiler hakkında okuduğum bir kitabın mini bir özetini sizinle paylaşmak istedim. Kitap, bence ilişkiler üzerine bir türlü çözemediğimiz çok önemli cevapları da bize sunuyor. Umarım cevapları bu tanıtımda size aktarabilirim. Aşk dolu günler diliyorum...

           Aslında kendimizle ilgili bildiğimiz ve deneyimlediğimiz her şey ilişkiler sayesinde anlaşılır ve yaratılır. Bu nedenle tüm ilişkilerimiz kutsaldır. İlişkilerinizi kutsal ve vazgeçilmez buluyorsanız sizde, onları kaybetmemek için her şeyi elinizden gelen her şeyi yapıp, hep aynı sonla mı karşılaşıyorsunuz yoksa? Başkalarının müziğiyle kaç kez dansettiğiniz ya da?

           “...Gürültülü ve komik bir gülüşüm vardı. Ta ki bir tiyatro gösterisinde kahkahalarımdan o zamanki kız arkadaşım rahatsız olana kadar. İlişkimi o gün değerlendirdiğimde âşıktım ya da aşığım sanıyordum. Ve bu ilişkiyi kaybetmemek için gülüşümden bile vazgeçtim. Ve kendimi bir değiş tokuş kalıbının içinde buldum “Tanrım seni gerçekten değiş tokuş ediyorum” dedim Tanrıma… Aslında yaptığım şey bir ticaretti. Ben sana şunu vereceğim, sende bana şunu vereceksin. Ve ilişkiler hep böyle soğuk savaş gibi sürdü. Ne zaman almak ve vermek dengesi bozuldu, hayatımdan çıktılar. Ve ilişkilere hep yanlış yerden girdiğimi, birkaç acı tecrübe sonrasına kadar da anlamadım. Sonra Tanrı ile sıra dışı bir sohbete girdim. Neden; almak için girdiğim ilişkilerdi. İlişkiler almak için değil vermek içindir. Ama bir şeyi almak için vermek değil, gerçekten kim olduğunu farketmek için vermek...” (Kitaptan alıntıdır)

           Öyleyse ne verirsen ver, içinden geldiği için ver. İlişkilerimiz olmasa kendimiz hakkında hiç bir şey öğrenemeyiz. Kendimizi başka bir şey olmadan deneyimleyemeyiz. Böylece kendim hakkında bir şey bilemem. Sizin aracılığınızla kendimi tanımlar ve kendimi yeniden yaratırım. Sizde göremediğim şeyi kendimde asla bulamam, çünkü onun varolduğunu bilemem. Sizdeki tanrısallığı arayıp, keşfedip, fark edene kadar kendi içimdeki tanrısallığı da bulamam. Özün keşfi tek başına gerçekleşemez. Bu yüzden gerçek ustalar, insanların gerçek özlerini geri vermekten başka bir şey yapmazlar. Spiritüel bir hocanın yanında bulundunuz mu hiç? Onlar günlerinin ve zamanlarının çoğunu sizlerdeki ustayı görerek, göstererek geçirirler.

           Özgürlük sizin özünüzdür. Sevgi, neşe, özgürlük aslında aynı şeylerdir. İnsanın özgürlüğü kısıtlanınca neşesi de kalmaz. Bu yüzden birini sevdiğinizde onu hiçbir şekilde kısıtlamamalıyız. Sevgi şöyle der “Benim senin için arzuladığım şey, senin kendin için arzuladığındır” ya da “ Benim senin için seçtiğim şey, senin kendi seçtiğindir” Ama biz ilişkiyi almak ve vermek savaşı olarak gördüğümüz için şöyle deriz hep. “Benim senin için seçtiğim, benim senin için seçtiğimdir”. Bu yanlış olandır. Bunun anlamı “Seni kendimce seviyorum. Çünkü istediğim şeyi bana veriyorsun, yoksa bu senin kendi özgür iradenle arzuladığını gerçekleştirmenden kaynaklanan sevgi değildir”.  Sevgi şöyle der: “Benim senin için seçtiğim şey, senin kendi seçtiğindir.”

           Aslında hepimizin aradığı yaşamımızda istediklerimize sahip olmamıza izin verecek birisidir. Sevgi özgürdür. Sevgi sınır, koşul tanımaz. Sevgi asla hayır demez. Çünkü Tanrı asla hayır demez. Ne dilerseniz dileyin. Tanrı başınız belaya girecek bile olsa, hayır demez. Öyleyse Tanrı bize şöyle der “ Senin isteğin benim isteğimdir”

           Sevginin çevresinde suni bir yapılar oluşturduk. Aslında sevgi yüce bir deneyimdir. Evlilik ya da ilişkiler, birbirini kısıtlayan ve birbirinin sahibinin olunduğu bir yapı değil, kim olduğunuz ve kim olmayı seçtiğinizin deneyimidir. İki tarafında birbirine “gerçeğini yaşa içten yaşa. Eğer beni seviyorsan kendi gerçeğimi yaşadığım için sev” dediği ilişki kutsanmış bir ilişkidir.

           Yazar, eşine “Biliyormusun seninle yaşamak yalnız yaşamak gibi” der. Çünkü etrafta kimse olmadığında ben gerçek ben olurum. Şarkı söylerim, çıplak dolaşırım, yalnız olduğumda yapabileceğim her şeyi yapabilirim. Çünkü kısıtlanmam. Seninle beraberken gerçek kimliğimi bastırmıyorum, seninle olmak yalnız olmak gibi özgür... diye de ekler.

           Ve eşi de şöyle cevap verir.
           “Seni gülüşüne karşı değil, gülüşün nedeniyle seviyorum. Seni hatalarına karşı değil, hatalarından ötürü seviyorum” (Hatalar dediğimiz her şey gerçek gibi görünen sahte korkularımızdır. Karşımızda gördüğümüz her hata bizim korkumuzdur aslında.)

           Ve Gerçek ilişkilerde şöyle der...
           “Kendimde görmek istediğim şeyi görüyorum sende, almak istediğim şeyi sana veriyorum”

           Gerçek ilişkilerde şöyle de söylenir..
           “Senden aldığım yada esirgediğim şeyi kendimden esirgiyorum. Senden esirgeyeceğim şeye kendim sahip olamam”.

           Ve şöyle…
           “Seni sen kendini en iyi nasıl görüyorsan, öyle görmek istiyorum” der.

           Ve şöyle de der...
           “Seni sen kendini en iyi nasıl görüyorsan, öyle görmekle kalmıyor seni senin kendini göremediğin kadarıyla görüyorum. Seni senin kendini gördüğünden yüce görüyorum”

           Ve gerçek ilişki "seni seviyorum" dan çok “Sen nasıl istersen“ der.

           Zaten “sen nasıl istersen” demek, “Nasıl istersen iste, seni koşulsuz şartsız seviyorum” demektir.


Burcu ÇAĞLAYAN
, İlişkiler Üzerine - Neale Donald Walsch (Tanrı ile sohbet’in yazarı) Dharma yayınları. 
caglayan.burcu@gmail.com

04.04.2008 *dostsite.org* 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...