dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

K-PAX Bilimkurgu Filmi

YAZICI DOSTU


           Bir tren istasyonunda polis tarafından gözaltına alınan esrarengiz bir adam uzaydan geldiğini iddia edince Manhattan Psikiyatri kliniğine gönderilir. Kendisiyle ilgilenen Dr.Mark Powell, anlatılanları ilginç bulur ve daha yakından ilgilenmeye başlar. Adının Prot olduğunu söyleyen adam K-PAX adlı bir gezegenden ışıküstü bir hızla geldiğini iddia etmekte ve gözlem yaptığını anlatmaktadır.

           Lyra takımyıldızında çift güneşli bir yıldızın gezegeninde yaşadığını iddia etmektedir. Dr Mark Powell yakın bir dostu olan astronoma durumu sorar. Arkadaşı ilginç bulur ve Prot bir rasathaneye çağrılır. Astronomi profesörlerinin karısında bildiklerini anlatır. Bilim adamları Prot'un anlattı sistemi yeni keşfetmişlerdir ve bu konuda henüz bir açıklama yapmamışlardır. Ona inanamazlar.

           Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için sürekli gözlük takan Prot, yaşadığı yerdeki diğer hastaları da ikna etmeyi başarmıştır. Dönüş zamanı gelince bir kişiyi yanında götüreceğini söylemektedir. Tüm hastalar, mânen bir canlanma göstererek, onun verdiği işleri hevesle yapmaktadırlar.

           Dr.Powell, Prot’u ikna ederek hipnoza sokar ve geçmişini araştırır. Prot bedeninde bir başkasının daha varlığı ortaya çıkar. İz süren psikiyatr, Prot'un beş yıl önce eşi ve kızı öldürülen Robert Porter olduğunu bulur. Yerine gidip inceler ve intihar ederek öldüğünü; ancak cesedinin bulunmadığını öğrenir. Durumu Prot'a anlatır. Prot hem buna inanmaz; hem de o kişi olduğunu kabullenmez. Ama eğer o kişiyi buldu ise, kendisi gittikten sonra, ona iyi davranmasını rica eder. 27 Temmuz sabahı gün doğarken gezegenine döneceğini iddiaya devam eder.

           Tüm hastane o sabaha seferber olmuş beklemektedir. Nitekim gün doğarken tüm ekranlar kararır. Dr.Powell, Prot'u yatağının altında yatarken bulur. Bilincini yitirmiştir. Bu sırada herkes acaba bir giden var mı diye çevreyi araştırırken, Bess adlı çok hasta bir genç kızın orda olmadını fark ederler. Kız, Prot'un verdiği ödev kâğıdına şöyle yazmıştır: "Gidecek bir evim yok."

           Dr.Powel, Prot’un sözüne uyar ve zihni melekelerini yitirmiş olan bu adamın bir gün kendine gelmesi umuduyla, onun bakımını üstlenir. Öte yandan, yine Prot’un bir zamanlar yaptığı öneriye uyarak oğlu ile arasını düzeltmeye çalışır.

           Kasım ayında üyelerimize sunduğumuz The Day the Earth Stood Steal (Dünyanın Durduğu Gün) filminin değişik bir yorumu gibi görünmesine rağmen; inner-space (iç uzay, psikoloji) konularına eğilen bir bilimkurgu filmidir, K-PAX. Prot’un ve Dr.Powell’in kesişen öyküsünde, uzaydan geldiğini iddia eden bir kişinin, intihar eden birinin kalıbına giren gerçek bir uzaylı mı, yoksa intihar aşamasında kişilik değiştirerek yaşadığı felaketten kendini soyutlayan bir çiftçi mi olduğu sorusunu, filmin bitiminde de seyirciye sordurmaktadır.

           Düşünce gücüyle insanları obsede ederek dünyayı istilaya kalkan uzaylı imajı, uzay gemileri ile istiladan daha ürkütücü gelmiştir, konunun meraklısına. Uzaylı istilâsının TV dizilerinden biri, uzun süre Türkiye’de de gösterilen Visitors (Ziyaretçiler) filmidir. İkisinin karışımı ise, Star Gate (Yıldız Kapısı) filmi ve ardından çekilen TV dizisi ile halen devam etmektedir. K-PAX’da ise, iyi ve yardımsever uzaylı fikri, hipnoz, ekminezi, kişilik bölünmesi ve obsesyon konularını da içererek, parapsikolojiye örnekler sunmaktadır.

X-Bilinmeyen Bilimkurgu Derneği, aylık faaliyet bülteni, Aralık-2007.

02.01.2007 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...