dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

En Büyük İyilik

YAZICI DOSTU


           En büyük iyilik, genel evrim kuralları içinde insanların tekâmül etmesini sağlayacak ortamları oluşturup tekâmül etmelerine yardımcı olmaktır. Tarihimize baktığımızda 3 Kasım 1839 yılında ilan edilen Tanzimat fermanından bu yana demokrasi ve yenilikler bir bilgi ve birikimin neticesinden ziyade bir zorunluluğun ve mecburiyetin sonucu ortaya çıkmış olduğunu görürüz. Zamanımıza kadar ki süreç içinde toplumsal dokumuz yeni şartlara, bilgi ve bilinçsizlikten dolayı uyum sağlayamadığı gibi karışıklıklar da baş göstermiştir. Nitekim bilincinde ve bilgisinde olmasak da hala demokrasimizi anlayabilmek ve rayına oturtabilmek için uğraş vermekteyiz ve vermeye de mecburuz. Çünkü insanlığı hangi dinden ve hangi kültürden olursa olsun, bilgiye, bilince ve nihayet tekâmüle yönlendirecek yegâne evrensel yol demokrasidir. Başta en büyük iyilik demokrasiyi bütün unsurları ile yaşamın içine sokabilmektir.

           İnsanoğlu yaşamı boyunca toplumsal bütünlükler içinde ihtiyaç ve noksanlıklarının bilincine varacağı ve bizzat yaşayacağı ortamlara ihtiyaç duyar. Dayatmalardan ve baskılardan koruyan yasalara, her türlü korkulardan uzak ortamlara sahip olunca sağlıklı bir gelişim gösterir. Gerçek yaşam bilgisinin ortaya çıkıp hayat bulması ancak bu şekilde olur.

           Neticede iyilik yapmak ve hizmet etmek; üst baş giydirmek, hep almaya umutlandırmak, vereninde egolarını ve kibrini azdırmak değildir. Toplumlarda bu şekil ve buna benzeyen pozitif etki ve zorlamalar, uzun vade de şahsiyetini başkalarına göre şekillendirmiş, saygı adına kulluk yapan, kadercilik ve kabullenmenin etkisi altında düşünemeyen, üretemeyen ve yaratamayan, yeniliklerden, yeni fikirlerden korkan insanlar üremeye başlar. Hâlbuki tekâmül yolunda noksanlık, fakirlik ve zenginlikte bir ihtiyaçtır. Bunları yaşayan insanlar arasında şahsiyet olarak hiçbir fark yoktur. Fark insanların tekâmülde ulaştığı merhalelerdir. Kişi içsel olarak aldığı tesirler ve iradesi ile ihtiyaçlarının yöntemini ve şartlarını belirler ve yaşayarak deneyimler. Şayet yaşadıklarının bilgi ve bilincinde değilse hayat onun için kader olur. Ama bilgi ve bilincinde olarak farkında ise bu bir deneyimdir. İsterse irade ve azmi ile yoluna devam eder ya da dönüştürebilir…

           Sonuç olarak insan için en büyük iyilik, yaşamda kişinin kendisini tanıtmayı ve farkındalıklarını hatırlatacak bilgi ve bilinci, yani asli gayesi olan tekâmül etmesini sağlayacak şart ve ortamları oluşturmak veya yardımcı olmaktır.

Orhan Yarat

09.11.2007 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...