dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

İman Odur ki…

YAZICI DOSTU


           İmanınızın oluşu ve ortaya çıkış meselesi samimiyetinizin derecesi ve sabitliği nispetinde kemale ulaşır. Mümin diye vasıflandırdığınız beşer, samimiyeti nispetinde iman sahibidir. Eğer kişi yalnız kendinde mevcut olan, başkasında da görmek gibi bir saplantıyla hareket ediyorsa, yani bizden olan bize gelsin gibi bir hal ve ifade içinde kalmışsa bu durum samimiyetin noksan olmasından imanında noksan olduğunun belirtisidir.

           İman odur ki, önünde tülbent değil, kalın bir bez olduğu halde, öte tarafı bu tarafmış gibi bilir. Bildiğini ve bilebileceğini, bildiğinden ayrı bildirmez. Bilebileceği bilgisine yeni bilgiler katmak için, bilmediğini bilir. Hem ben, hem sen kalkar hep biz olur. Hep biz oluş, yukarının eli ayağı oluştur. El ve ayak ancak baş'a itaat eder. Ama el ve ayak olmak, her şeyden önce el ve ayağı bilmekle başlar. Gene iman odur ki, bastığımız her yerde, baktığımız her yerde, işittiğimiz her safhada, İlahi bir koku, İlahi bir ses, İlahi bir iz bulabilmeliyiz. Ve bunların bizlere vermiş olduğu aşkı, aşk ile yaşamalıyız.

           Akıllı insan, hikmet sahibi olmaya cehdeden insan, sabır ve metanetle hayatını sürdürür. Ve bir gün ayrılık anı geldiği zaman ve sadece işte o zaman, tek başına, yalnız kendi başına olduğunu kavrar ve yegâne gücünün, kendinde olan veya sonradan elde etmiş olduğu bilgisinden doğan, hâsıl olan imanı olduğunu anlar. İşte bu iman ve metanet, bu geçitten geçmesini temin etmek için en elverişli vasıta olacaktır. Onun için mümkün olabildiği nispette Allah'ın bir cüzü olduğunu, yani onun sadık bir kulu olduğunu, hiçbir kıymetin, mevcut olan dünyada bedenli durumdaki hallerin sağlayacağı ve sağlamış olduğu hiçbir kıymetin, hiçbir saadetin, hiç bir kudretin, hiç bir güvencenin Allah karşısında hiç bir değeri haiz olmadığını, tam manası ile anlamaktır.

Sadıklar planı’ ndan derleyen: Orhan Yarat

28.09.2007 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...