dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

İzmir’den Sayın Hanım İzleyicimiz

YAZICI DOSTU


Soru: Varlık, deneme yanılmalarla bilgi ediniyor. Reenkarne olan varlık, yeni başladığı hayatta, deneme yanılmalarla bilgi edindiğinde daha önceki yanılgılara tekrar düşer mi? Yoksa her yeni hayat, ruh varlığının tekâmülünde ek­sik kısımları, tamamlamaya çalıştığı tamamen denenmemişlerle mi doludur?

Cevap: Bilgi ve varlık için sınır yoktur. Dolayısıyla, bilgi ile varlık arasında sayılara vurulmayacak derecede köprüler söz konusudur. Bu köprülerin her biri bir tekâmül yoludur, gelişme tar­zıdır, şuurlanma yöntemidir, bir yük­selme okuludur. Ve bu gelişme yolları, varlıkların ihtiyaçlarına karşılık ol­mak üzere mevcuttur. İhtiyaç ortaklığı olan varlıklar bölük bölük toplanarak, Ruhsal bir Mekanizma'nın görüp göze­ticiliği altında, o tekâmül yöntemine tâbi olarak varlıklarını geliştirirler.

Öyle tekâmül ortamları vardır ki, varlık orada hep hata yaparak geli­şir; öyle ortamlar da vardır ki, orada, hep işin doğrusunu yaparak tekârnül etmek mümkün olur. Bu sistemler bi­zimkinin dışındadır ve işleyiş tarzla­rını idrak etmemiz mümkün değildir. İşte, bizim içinde bulunduğumuz sistem, bu ikisinden farklı olarak, müs­pet ve menfi tesirlerin ortasında dene­me yanılma yöntemiyle tekâmül edilen bir yapıya sahiptir.

Varlık her bedenlenişinde hiç şüphesiz yeni bilgiler edinir. Hangi ortama bağlandıysa, oranın icaplarını yerine getire getire en tabiî şekilde alacağını alır. Bu yaşamlarda amaç, bilginin, varlığın cevherine işlemesini sağlamaktır. Eğer bilgi cevherleşme­mişse, yapısındaki cevhere sinmemiş­se, o bilgiyi elde etmek için çok çeşitli, yönleriyle acı-tatlı hayat olayları yaşanır. O halde, her yaşamda mut­laka yepyeni bilgiler edinilir diye bir kural yoktur; edinilir de, edinilmez de. Ya da şöyle ifade edelim: Her ya­şamda edinilen bilgi parçacıklarıyla büyük mozaik pano işlenir.

Tekâmül yolumuzun ve seviyemi­zin icabı olarak tâbi olduğumuz unut­ma sürecine de burada değinmek gerekir. Bir bakıma haklısınız; evet, her doğuşumuzda emeklemesini, yürüme­sini, konuşmasını yeniden öğreniriz. Çünkü içinde bulunduğumuz sistemin yasaları bunu icap ettiriyor. Tahmin­lerinizin ötesinde gelişmiş bir varlık da bir dünya bedeni seçse, bu kurala uymak zorundadır. Ama öyle tekâmül ortamları da vardır ki, orada bebek doğduktan sonra hızla büyür, geçmiş yaşamlarındaki bilgilerini hatırlar ve kaldığı yerden faaliyetine devam eder. Biz ise henüz duygusal varlıklar olduğumuzdan; ıstırap-mutluluk, iyi-kötü, sevap-günah konusunda sade bir anlayışa ulaşamadığımızdan, objektif kalamadığımızdan, maddenin tesirle­rine büyük ölçüde yenik olduğumuzdan, unutma sürecinin dışına çıkabilecek güçlülüğe henüz sahip değiliz. Hiç şüpheniz olmasın, bu güçlülük kazanı­lırsa, aynı geniş imkânlardan insanın da yararlanması mümkündür.

16.09.2007 
 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...