dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR


Şahin Çağlayan|    30 Mart 2013|Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

Tıp bilimi için çığır açacak bu keşif için araştırmacılardan Drew Endy şöyle diyor : “ Herhangi bir canlı hücreye bilgisayar yerleştirebileceğiz; biraz mantık, biraz hesaplama, biraz hafıza istediğiniz herhangi bir yere.

10 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak doğan biyolojik bilgisayar, sentetik biyolojinin (synbio) geldiği son noktayı yansıtıyor. Mühendisler doğadaki canlı yapılara benzemeyen bu bilgisayarı dizayn edebilmek için gen gen çalışarak sonuca ulaştılar.

Bu nano bilgisayarlar, hücre içinde gerçekleşebilecek herhangi bir olay için evet-hayır şeklinde cevaplar oluşturabiliyor. Siz sorun, biyo-bilgisayar biyo-dijital olarak cevaplasın. Örneğin “Yediğimiz bitkisel ve hayvansal gıdalarda toksik civa var mı?”sorusunun cevabı artık o kadar da zor değil. Bilim adamları hücreye yerleştirdikleri nöbetçi bir organizmadan, cıva molekülüne rastlanması durumunda alarm alabilecek.

Hücresel bilgisayarlar diğer hücrelerde koku, renk gibi basit değişiklikler yaratarak iletişim sağlayabiliyorlar. Sayabilme özellikleri ise kanser gibi hastalıkların teşhisinde anahtar rol oynuyor. Hücreler kontrolden çıkmış şekilde bölündüklerinde, hücre içindeki sayacımız tüm bölünmeleri sayıyor ve programlanmışın dışında bir sayıya ulaşırsa bir intihar bombacısı gibi hücreyi içten parçalıyor.

Eğer elektronik mühendisliği ile analoji kurmak istersek, biyo-bilgisayarları transistorlara benzetebiliriz. Transistorlar iletkenden geçen elektron sayısını sayıp kontrol edebiliyorken, hücresel transkriptorlar ise önemli bir proteinin DNA sarmalındaki yolculuğunu takip edebiliyor. Transkriptorlar elektronik mühendislerinin dijital elektronikte kullandıklarıtemel yapıtaşı olan mantık kapılarına (logic gate) çok benziyor. Bu kapılardan sinyaller 0 ve 1 şeklinde gönderilip alınabiliyor.

Biyo bilgisayarın geliştirilmesine giden yolda iki önemli mihenk taşı geçen sene aşılmıştı. Birincisi DNA bünyesinde yeniden yazılabilir dijital veri saklama teknolojisinin geliştirilmesiydi. Bu yöntem ile bilgiler, DNA dizilerini 0 ve 1 dijital bitlerini oluşturmak üzere ileri-geri kaydırarak hücreler içinde depolanabiliyor. Diğer önemli gelişme ise genetik verilerin hücreler arası taşınabilmesini mümkün kılacak biyolojik internetin ilk adımlarının atılmasıydı.

Canlı bilgisayarlar şu an kullandığımız laptopların, akıllı telefonların işlemcilerine sahip değiller,şimdilik milihertz frekans bandında çalışıyorlar. Fakat şu ana kadar düşünmediğimiz yerlere girerek hayal bile edemediğimiz hesaplamaları yapabilme kabiliyetine sahipler. Enerjinin akıllı şebekelerde eşyaların interneti (internet of things) konuşulurken, canlı organizmaların akıllı şebekeleri de yakın geleceğe damga vuracağa benziyor.

Referans kaynak: contracostatimes.com


 


 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...