dost_site dost_site
Dost Site Anasayfası
dost_site
dost_site dost_site
dost_site
dost_site

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
                                      Mevlana 


dost_site
Dost Site Anasayfası ayrac Hakkımızda ayrac Yazılar ayrac Forum ayrac İletişim
 
 

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADSMertay Özkurnaz|http://www.bilim.org/bilim/cevre
 
 
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı?
21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma hiç şüphesiz en büyük etkisini dünyanın su rezervleri olarak adlandırılan, kutuplardaki buzullara yansıtıyor. Artan sıcaklık değerleri sayesinde erimeye başlayan buzullar, okyanus seviyelerinde ciddi artışlara sebebiyet veriyor.
Uluslararası bilimciler tarafından bakıldığında, elde edilen bilgilere göre yalnızca 1C’lık bir artış bile okyanus seviyesinde 1 metrelik bir artış meydana getirebilir. Bunun sonucunda, ortaya çıkacak olan tablo geniş bir alanı etkiler düzeyde olacak; Uruguay’da %0.05’lik, Mısır’da %1’lik,Hollanda’da %6’lık,Bangladeş’de %17,5 ve Okyanusya daki Majua mercan adasında yaklaşık %80’e kadar olacak olan toprak kayıpları( Maldiv adalarının sırayla su altında kalması). Yaşanacak olan bu bir metrelik artış, gelişmekte olan ülkelerdeki 50 milyondan fazla insanı etkilemesiyle yaratacağı etki oldukça ciddi. Ama asıl darbe ikinci artışla gelecek. Vietnam, Mısır, Bangladeş, Guyana ve Bahamalar gibi ülkeler gelen su baskınlarıyla yerleşim yerlerinin yoğun olan bölgelerini ve en verimli topraklarına sahip alanlarını kaybedecekler. New York, Shanghai, Miami gibi kıyı bölgelerde yoğun nüfusa sahip yerleşim yerleri 250 milyona kadar ulaşan iklim mültecilerinin ve %9’luk milli gelir kaybına sebebiyet verecek. Bunların hepsi eğer şartlar böyle devam ederse yüzleşilmesi gerekecek koşullar.
Tüm bu tehditlerle başa çıkmanın bir yolu olarak gelecekte yüzen şehirlere ihtiyaç duyabiliriz. Okyanusla uzlaşmanın yolunun, onu yeni şehirlerimize bir ev sahibi olarak görmekten geçtiğini düşünen Bulgar mühendis Vincent Callebaut, bu yönde öncü olarak tasarladığı yüzen şehirlerle, denizde yüzen ekosistemler oluşturmanın tüm bu mağdur iklim mültecilerine çözüm niteliğinde olacağını düşünüyor.
Ana özellikleri
Vincent Callebaut’un Lilypads ismini verdiği şehir projesi, doğayla bütünleşmiş halde teknolojik bir ada şehir sunuyor. İlham kaynağı olarak nilüfer-giller familyasında bulunan Amozonia Victoria Regia bitkisinin yaprağı alınmış ve 250 kat büyültülmüş şekli ile bir mimari oluşturulmuş. Callebaut’un yarattığı tüm projelerindeki gibi tema yeşil yoğunluklu. Şehir kendi kendine yetebilen ve doğa dostu bir konseptte. Toplam olarak 50.000 kişilik bir nüfusa sahip olacak şehir, enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor. Bunların başlıcaları güneş enerjisi, gelgit, fotovoltaik, rüzgâr, hidrolik ve termal enerji. Şehirdeki içme suyunu da kendi bitkilerinin topladığı yağmur sularından sağlanması düşünülüyor.
Şehrin bir başka artısı, karbondioksit ve diğer atık maddeleri geri dönüşümle kullanabiliyor olması. Yüzeyi titanyum dioksit (TiO2) ile kaplı olan şehir, ultraviyole ışınlarıyla reaksiyona girerek foto Katalizör etkisiyle atmosferdeki atığı da toplamaya imkân veriyor. Kendi yiyecek ihtiyacına da kendi bahçeleriyle sonuç getiren şehir, tüm bunlar sayesinde dışa bağımlı olmamak dışında, harcadığından daha fazla enerjide üretiyor.
Şehir üç dağı andıran temel yapısıyla evleri, iş yerlerini, eğlence alanlarını ve bio-çeşitliliği yüksek bitki örtüsüyle büyük bir ekosistem oluşturuyor. Merkezde bulunan büyük bir göl ve gölden başlayarak büyük bir ağ sistemi şehri sarıp sarmalıyor. Sahip olduğu üç liman sayesinde dışarıdan ulaşımı düşünülmüş olan şehrin göz alıcı bir mimarisi var. Lilypads şehirleri ya kıyılarda sabit halde bulunacaklar ya da kıyılara yakın bölgelerde okyanus akıntılarıyla kuzeye ve güneye ilerleyip duran bir yörüngede seyahat edecekler.
Kağıt üzerinde, inanılmaz derecede göz alıcı olsa da, büyük harcamalar gerektirdiği için, gerçeğe dönüştürülmesi kısa vadede pek olası görülmeyen proje büyük umutlar vaat ediyor. Eskiden artan nüfusun sonucu olarak gökyüzüne yükselen yapıların ve uçan şehirlerin hayalini kuruyorduk. Callebaut  bu yeni proje sayesinde ufkumuzu genişletmeyi başarmış durumda; artık yüzen eko-şehirler çözümün bir parçası.
Kaynaklar: 
 


 
 
 
 
Sigarayı bırakmaya hazırlanırken beynin yapısı değişiyor
Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakabilen tiryakilerin bu başarılarında beyin donanımlarının payı olabileceği anlaşıldı.

Küresel Isınma varsa kışlar neden bu kadar soğuk geçiyor?
Dünya’nın iklimi günden güne ısınırken Amerika Birleşik Devletleri’nin ardı ardına dört dondurucu kış yaşaması, küresel ısınmayla ilgili çelişkileri ortaya çıkardı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu Çin’de şekillenmeye başladı
Çin’in Guizhou bölgesinde kurulan ve yarım kilometre çapındaki devasa radyo teleskopa çok sayıda yansıtıcı üçgen çelik panel yerleştirildi. Tamamlandığında bu dev çanakta toplam 4.400 panel yer alacak.

BİYOLOJİK BİLGİSAYAR KEŞFEDİLDİ, SIRADA BİYOLOJİK İNTERNET VAR
Stanford’dan bir araştırma grubu, yaşayan bir hücrenin içinde çalışabilecek, hastalıkları teşhis edip toksik tehlikelere karşı alarm verebilecek biyolojik bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar yeri gelince tehlikeli veya işe yaramayan hücreleri yok edebilme özelliğine de sahip.

KELEBEKLER YOKSA SAĞLIK DA YOK
Türkiye'nin Kelebekleri Doğa Rehberi kitabının yazarı Ahmet Baytaş, Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Listesi adlı kitap için bakın neler yazmış...

ÇÖLDE BİNLERCE MOR KÜRE BULUNDU
ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Tuscon şehrinde esrarengiz mor küreler bulundu.

GELECEĞİN YÜZEN ŞEHİRLERİ: LILYPADS
Gerçekten yüzen şehirlere ihtiyaç var mı? 21.yüzyılın başlarında, etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma...

KEDİ TOLDO SAHİBİNİN MEZARINA HEDİYE TAŞIYOR
İtalya’da sahibinin ölümünün ardından mezarının yerini keşfeden Toldo adlı kedi bir yıldır her gün mezarlığın yolunu tutuyor, sahibine hediyeler götürüyor.

YUNUSLAR İNSANLARA HEDİYE VERİYOR
Bir grup biyolog yunuslarla ilgili bir süredir araştırma yapıyordu. Araştırmanın sonuçları şaşkınlık uyandırıcı... Avustralya'nın Tangalooma Adası sahilinde yapılan araştırmada yunusların insanlara hediye getirdikleri ortaya çıktı.

SİİRT’TE PARANORMAL YANGIN OLAYLARI
Siirt'te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. A.A. 23 Aralık. 2012
 
 
 
Anasayfa | Hakkımızda | Yazılar | Forum | Ziyaretçi Defteri | Linkler | İletişim
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba Bu Sitenin Web Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Hazırlanmıştır...